Specijalizirani četverodnevni Workshop iz oblasti uroginekologije održan je na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), pod mentorstvom eminentnog stručnjaka dr. Senada Habibovića, šefa Klinike za ginekologiju i porodiljstvo u bolnici St. Elisabeth Krankenhaus Mayen i šefa Centra za rak dojke u istoj bolnici.
Vršiteljica dužnosti generalna direktorica KCUS-a Hajrija Maksić izrazila je zadovoljstvo realiziranom saradnjom s Habibovićem, ističući višestruku korist za pacijentice i ljekare, posebno mlade kolege i studente kojima se pruža prilika praćenja složenih operativnih zahvata primjenom najsavremenijih hirurških metoda.
– Prateći najnovija dostignuća moderne medicine i svjesni izazova sa kojima se suočavamo u liječenju, kontinuirano radimo na proširenju palete usluga koje pružamo na našim klinikama u KCUS-u. Saradnja sa eminentnim kolegama iz inostranstva i stručno usavršavanje osoblja jedini je ispravan način postizanja naših ciljeva i pozicioniranja KCUS-a na listu prepoznatljivih i vodećih zdravstvenih centara. Ovakav vid edukacije spada u red najkorisnijih, jer ljekari i studenti uče prateći live prijenos zahvata iz operacione sale, s mogućnošću interakcije i rješavanja mogućih nedoumica na licu mjesta. Kolegi Habiboviću, kolegama iz KCUS-a i drugih bolničkih centara, kao i našim studentima, želim sretan i uspješan rad – kazala je prof. dr Maksić.
Habibović je tokom boravka u KCUS-u predvodio multidisciplinarni tim hirurga sa kojima je uradio 16 operacija iz domena uroginekologije i onkološke ginekologije. Operacije su putem video linka pratili ljekari, specijalizanti i studenti, u Amfiteatru Klinike za ginekologiju i akušersvo KCUS-a.
– Saradnja s KCUS-om započela je prošle godine, a u relativno kratkom vremenskom roku uspjeli smo pokrenuti niz izuzetno dobrih i korisnih stvari. Cilj nam je uvesti najmodernije operativne metode na Kliniku za ginekologiju i akušerstvo KCUS-a. Ove metode ne iziskuju velika finansijska sredstva, a već sad ih se jedan dio primjenjuje u operativnim zahvatima na ovoj klinici. Želimo da pacijentice u Bosni i Hercegovni imaju kompletnu uslugu u svojoj zemlji, bez potrebe za inostranim intervencijama. Od iznimnog značaja je da educiramo mlade kolege i da ih uvedemo u savremene medicinske protokole, da im pružimo priliku da uče i usavršavaju se u svojoj zemlji. U narednim mjesecima ćemo proširiti saradnju u smislu dolaska dodatnih ljekara iz Njemačke, koji će sa kolegama u Sarajevu raditi na etabliranju savremenih laparoskopskih metoda – istakao je Habibović.
VD šefica Klinike za ginekologiju i akušerstvo Naima Imširija – Galijašević izjavila je da je saradnja s kolegama iz Njemačke rezultat dugogodišnjeg truda te iskazala zahvalnost menadžmentu i UO KCUS-a za razumijevanje i podršku u nabavci neophodne opreme.
– U posljednjih godinu dana smo, uvođenjem novih procedura, stručnim i naučnim usavršavanjem te nabavkom određene opreme, napravili iskorak u radu Klinike za ginekologiju i akušerstvo. Zdravlje pacijentica, efikasna i kvalitetna usluga nam je prioritet. Stoga smo fokusirani na stvaranje uslova u kojima će mlade kolege i studenti imati priliku da uče od najboljih iz struke te se osposobljavati za samostalno izvođenje složenih operativnih zahvata uz primjenu savremenih metoda. Saradnja s dr. Habibovićem u smislu supervizije i spremnosti da podijeli znanja su od značajne dugoročne koristi. Zajedno sa kolegom Habibovićem naši multidisciplinarni timovi uspješno su izveli složene uroginekološke operacije, prvi put koristeći najsavremenije operativne metode. Nove metode nose niz benefita po pacijentice, a jedna od značajnijih je izuzetno kratak period postoperativnog oporavka. Operisane pacijentice liječenje nastavljaju u kućnim uvjetima, uz kontrole po potrebi. Osim iz KCUS-a, edukaciji su prisustvovale i kolege iz Nove Bile, Brčkog, Foče, Mostara, Opće bolnice Prim.dr Abdulah Nakaš, Asa bolnice, Travnika, Bihaća, Zavoda za materinstvo – izjavila je doc.dr Imširija – Galijašević.
U workshopu je učestvovalo 114 ljekara koji su aktivno pratili operacije i predavanja. Podršku tom značajnom događaju dao je i ministar zdravstva KS Enis Hasanović, pohvalio je trud i nastojanje KCUS-a u praćenju najsavremenijih dešavanja u oblasti medicine te uvođenju novih procedura u radu u cilju jačanja zdravstvenog sistema Kantona Sarajevo i FBiH, te sprječavanja prakse izmještanja na liječenje izvan Bosne i Hercegovine.
– Stručni i naučni skupovi, predvođeni liderima različitih oblasti medicine, najbolja su prilika za usavršavanje i direktnu primjenu usvojenih znanja. Zahvalni smo za priliku da učimo od kolege Habibovića, koji zajedno sa timovima ljekara KCUS-a uvodi savremene trendove u liječenju najtežih uroginekoloških oboljenja. Stručno usavršavanje i edukacija je dugoročan i kontinuiran proces, želimo li pratiti najsavremenija dešavanja i implementirati najnovije metode u naše protokole liječenja. Raduje me da je KCUS gost brojnim stručnjacima te da se aktivno radi na edukaciji ljekara, s posebnim akcentom na mlade kolege. Godinama smo imali zastoje u tom segmentu, koji je zapravo najvažnija karika u lancu od kojeg se očekuje kvalitetna i efikasna zdravstvena usluga. Ministarstvo zdravstva KS podržava sve aktivnosti koji imaju za cilj unaprijeđenje kvalitete zdravstvenih usluga i jačanje zdravstvenog sistema – naveo je Enis Hasanović, saopćeno je iz PRESS KCUS-a.
Obratio se i VD direktor Discipline za nauku i nastavu prim. dr. Sanko Pandur.