Početna Istaknuto Prije 17 godina napustio nas je sjajni Toše Proeski

Prije 17 godina napustio nas je sjajni Toše Proeski

228

Danas se navršilo tačno 17 godina od kako je pjevač Toše Proeski tragično nastradao u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na autoputu u Hrvatskoj.

Makedonski slavuj je otišao prerano, sa svega 26 godina, no njegova skromnost, humanost i muzička ostavština zauvijek će se pamtiti.

Karijeru pop pjevača Toše je počeo s 15 godina, na festivalu “Makfest”. Godinu kasnije počinje saradnju s Grigorom Koprevom, a pjesme “Usne na usnama” i “Sunce u tvojoj zlatnoj kosi” otvaraju mu vrata makedonske muzičke scene.

U 1999. godini izdao je prvi album “Negdje u noći” i održao prvi samostalni koncert. Nizali su se uspjesi te pobjeda na međunarodnom muzičkom festivalu “Slavjanski bazar” u Bjelorusiji, 2000. godine.

Muzički kritičari su ga nazivali pjevačem anđeoskog glasa. Jedini je inozemni pjevač koji je osvojio glavnu nagradu Hrvatskog radijskog festivala. Imao je velike hitove u duetima s Gocom Tržan, Esmom Redžepovom, Tonijem Cetinskim i Antonijom Šolom, koja je za njega napisala i možda njegov najveći hit “Srce nije kamen”.

Posljednjih godina života je trijumfirao na brojnim festivalima u državama bivše Jugoslavije. Toše nije nikad zaboravio svoje makedonske korijene, a makedonskoj narodnoj muzici posvetio je album “Božilak” (duga), na kojem je najdojmljivija izvedba pjesme “Zajdi, zajdi, jasno sonce”.

Godine 2003., dobio je nagradu Majke Tereze za svoje brojne humanitarne nastupe. Kao UNICEF-ov ambasador dobre volje pomagao je djeci, a njegova pjesma “This world”, snimljena 2004. godine, postala je UNICEF-ova himna.

Posljednji album na kojem radio bio je “Igra bez granica”, a poslije njegove smrti objavljena su još tri albuma s njegovim pjesmama: “The Hardest Thing”, “So ljubav ot Toše” na engleskom jeziku te “Još uvijek sanjam da smo zajedno”.

Nažalost, briljantnu karijeru mu je prekinula saobraćajna nesreća na autoputu Zagreb – Beograd, kod Nove Gradiške, 16. oktobra 2007. godine, u kojoj je izgubio život.

Pjevač je spavao u džipu koji je vozio Georgij Georgijevski kada je udario u šleper koji se nalazio ispred njega. Toše je poginuo na mjestu nesreće, a njegovi saputnici Georgijevski i menadžerka Ljiljana Petrović su povrijeđeni.

Možda vas zanima

Crna HronikaIstaknuto

Eksplozija plina u Novoj željezari Zenica, radnik zadobio teške povrede

U pogonima Nove željezare Zenica danas u poslijepodnevnim satima došlo je do...

Sport

Brown stiže u Minhen za 55 miliona eura

Njemački insajder Florian Plettenberg objavio je da je transfer Nathanaiela Browna u...

Crna HronikaVisoko

Lopovi ne miruju: Kuća u Visokom na meti provalnika

Dana 24.06.2026. godine, u 09,35 sati, mjestu Gornja Zimča, od strane nepoznatog...

Visoko

Viceprvaci BiH bez minute medijskog prostora: Roditelji prozvali RTV Visoko i Gradsku upravu

Veliki uspjeh mladih rukometaša RK Bosna Visoko, koji su osvojili titulu viceprvaka...

Sport

Evo koliko je BiH zaradila prolaskom grupe na Mundijalu

Bosna i Hercegovina pobjedom od 3:1 protiv Katara u trećem kolu grupe...

Crna Hronika

Mladić pao s krova automobila tokom proslave u Sarajevu i zadobio povrede opasne po život

Na području općine Novi Grad u Sarajevu sinoć je jedna osoba zadobila...

Sport

Američki FOX: BiH stvara zlatnu generaciju, biće izazov za SAD

Na prvenstvu na kojem dominiraju neke od najvećih zvijezda svjetskog fudbala, Bosna...