Početna Bosna i Hercegovina Širom Balkana održane mise ponoćke

Širom Balkana održane mise ponoćke

12

Širom Balkana večeras su održane mise ponoćke, kojima su vjernici katoličke vjeroispovijesti obilježili dolazak najdražeg im praznika, Božića. U glavnim gradovima balkanskih zemalja održane su centralne mise ponoćke.

Misa ponoćka najavljuje dolazak Božića, koji se prema katoličkom kalendaru obilježava kao dan rođenja Isusa Krista.

Centralna misa ponoćka u BiH održana je u katedrali Srca Isusova u Sarajevu, a misu je predvodio nadbiskup vrhbosanski Vinko kardinal Puljić. Katedrala je bila prepuna vjernika koji su došli da zajedno dočekaju svoj najdraži praznik, ali i ljudi drugih vjeroispovijesti, koji tradicionalno sa svojim susjedima dočekuju Božić.


U Srbiji, misu ponoćku predvodio je beogradski nadbiskup monsinjor Stanislav Hočevar u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije u Beogradu.
Ponoćnu misu u zagrebačkoj katedrali predvodio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, a misi je prisustvovao veliki broj vjernika.

U glavnom gradu Makedonije Skopju održana je centralna misa ponoćka, a pored brojnih vjernika, misi su prisustvovali i predsjednik Makedonije Gyorge Ivanov, te drugi političari.
U Podgorici centralna misa održana je u lokalnoj katedrali uz prisustvo brojnih vjernika.

Vjernici koji Božić obilježavaju po gregorijanskom kalendaru, obilježiće ga u jutarnjim satima na Božićnim misama širom regije.

Papa Benedikt XVI obratiće se tokom dana Gradu i Svijetu s lože na pročelju bazilike svetog Petra u Rimu, kada će im čestitati ovaj najveći katolički blagdan.

(VisokoIN/AA)


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

EU upozorila: BiH bi mogla na sivu listu, ugrožene i doznake iz inostranstva

BiH je u opasnosti da izgubi priliku da dobije povoljnije uslove za...

Bosna i HercegovinaVijesti

UIO oduzela 650 muških jakni iz Emirata na Gradišci

Ovlaštena službena lica Uprave za indirektno oporezivanje u Carinskoj ispostavi Gradiška spriječili...

Bosna i HercegovinaVijesti

Oblačno jutro u BiH, u Zenici najhladnije, a u Bihaću izmjereno 11 stepeni

U Bosni i Hercegovini jutros je umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Temperature...

Bosna i HercegovinaVijesti

Stup državnosti pred kolapsom: Hoće li političke igre ugasiti BHRT?

Za BHRT vrijeme curi. Dugovanja stižu na naplatu. Zbog duga prema EBU-u,...

Vijesti

Pripadnik elitne jedinice Cobra priznao da je zakopao tijelo nestale trenerice

Slučaj nestanka 34-godišnje fitness trenerice Johanne G. iz austrijske pokrajine Štajerske dobio...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH povećala dnevnice za službena putovanja u državi s 25 na 45 KM

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je donijela uredbu kojom je izmijenila propis...

SvijetVijesti

Vanredno obraćanje u Danskoj: Shvatite, nećete dobiti Grenland!

Uoči sutrašnjeg sastanka u Washingtonu, danska premijerka Mette Frederiksen i grenlandski premijer...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sudije i tužioci pod istragom zbog neprijavljene imovine

Ured disciplinskog tužioca (UDT) pokrenuo je šest disciplinskih postupaka protiv nosilaca pravosudnih...