Struja poskupljuje, ali Vlada FBiH daje subvenciju: Evo ko je sve može dobiti i kako

171

– Vlada Federacije BiH se kontinuirano brine za socijalno ugrožene kategorije, pa će to uraditi i po pitanju usklađivanja cijena električne energije. Na današnjoj sjednici Vlade FBiH ćemo predložiti produženje Odluke o provedbi mjera za smanjenje troškova električne energije domaćinstvima i stimulaciji energetske efikasnosti za najugroženije kategorije stanovništva u Federaciji BiH – kazao je ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Vedran Lakić, dodavši da će Elektroprivreda BiH na taj način dio svoje planirane dobiti, koja pripada Vladi Federacije BiH, usmjeriti ka subvencijama za najugroženije kategorije kupaca.

 

Pravo na subvenciju ostvaruju penzioneri s najnižom penzijom, koju je u tekućem mjesecu isplatio Federalni Zavod MIO/PIO u Federaciji BiH kao i korisnici koji primaju stalnu novčanu pomoć od nadležnih službi, odnosno centara za socijalni rad u FBiH, a čija mjesečna potrošnja električne energije ne prelazi 268 kilovati mjesečno, odnosno ne prelazi prosječnu potrošnju domaćinstva koje snabdijeva EPBiH.

 

Federalni Zavod MIO/PIO će svaki mjesec dostavljati spisak korisnika najniže penzije Elektroprivredi BiH. Resorna kantonalna ministarstva će Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike redovno dostavljati spiskovi korisnika koji primaju stalnu novčanu pomoć centara odnosno službi za socijalni rad u Federaciji BiH. Spiskovi korisnika socijalne pomoći će se zatim dostavljati Elektroprivredi BiH.

 

– Na ovaj način se želi osigurati da će svi oni koji nemaju dovoljne izvore prihoda dobiti subvenciju, ali će se istovremeno voditi računa da ne dođe do zloupotreba i da se sa spiska uklone oni koji su počeli ostvarivati dodatne prihode – saopćili su iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

 

Podsjetimo, cijena električne energije u Federaciji BiH od danas je veća za 10,4 posto nakon što je Regulatorna komisija za energiju (FERK) krajem juna odobrila prijedlog Elektroprivrede BiH.

Možda vas zanima

Bitka za Željezaru u Zenici još traje, hoće li se bivši industrijski gigant spasiti

Sudbina zeničke Željezare i dalje je neizvjesna. Nakon mjeseci pravne i ekonomske...

Amerikanci upozoravaju: BiH ima kvalitet da napravi velike probleme SAD-u

Uoči duela Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država u šesnaestini finala...

Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj

Načelnik Kaknja neće dati slobodan dan uposlenicima zbog utakmice, poručuje “u 7 na posao”

Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj, poručio je da će općinska administracija sutra...

Na snazi nova pravila za ulazak u Evropsku uniju

Za ulazak u Evropsku uniju od danas su na snazi nova pravila....

Barbarez: Amerika jeste favorit, ali vjerujemo u svoje mogućnosti

Selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Sergej Barbarez obratio se medijima uoči...

Tragičan slučaj iz Gaze: Dječak ubijen dok se s ocem vraćao kući

Bahaa Abu al-Ajeen vraćao je svog trogodišnjeg sina Rayana u njihovu baraku...

U BiH jutros oblačno vrijeme, u drugom dijelu dana lokalni pljuskovi i grmljavina

U Bosni i Hercegovini jutros je umjereno do pretežno oblačno vrijeme i...

Lančani sudar kod Semizovca: Povrijeđene četiri osobe

U mjestu Gora, na magistralnoj cesti Semizovac-Srednje jutros se dogodila saobraćajna nesreća...