Početna Bosna i Hercegovina Tužbe radnika prijete egzistenciji Rudstroja

Tužbe radnika prijete egzistenciji Rudstroja

2

Tužbe uposlenika preduzeća “Rudstroj” Kakanj bile su jedna od tema susreta premijera Plevljaka sa direktorom ovog kakanjskog proizvođača opreme za rudarstvo, procesnu industriju i energetiku Senadom Jašarspahićem.

Tužbe po Kolektivnom ugovoru od 200, podnijelo je trinaest uposlenika. Tužbeni zahtjev po jednom uposleniku iznosi 25 000 KM, što predstavlja opravdanu prijetnju da “Rudstroj”, po izvršenju tužbi, prestane egzistirati.

– Dugovanja prema radnicima, po osnovu neuplaćenih doprinosa, po jednom radniku, iznose oko 7 000 KM. „Rustroj“ ima potencijala i možemo obezbijediti posao za sve uposlenike, pa u konačnici i rješavanje tih dugovanja. Međutim, tužbe po Kolektivnom ugovoru će nas natjerati da „stavimo ključ u bravu“ – kazao je direktor Jašarspahić.

Premijer Plevljak je ponovo istakao problem Kolektivnog ugovora, u onom obliku kakav imamo posljednjih godina i koji u milionskim iznosima opterećava i Kantonalni budžet.

– Vlada ZDK će i dalje nastojati da, u zakonskim okvirima, postavi Kolektivni ugovor u onom obliku u kojem neće „kočiti“ zdravo funkcioniranje, kako Zeničko- dobojskog kantona, tako i njegovih privrednih subjekata – kazao je premijer Plevljak.

(VisokoIN)

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH izglasala: Penzije će u 2026. rasti 17,2 posto

Vlada Federacije BiH je na današnjoj sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva rada...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Stiže prava zima u BiH? Ovo je prognoza meteorologa za narednih 15 dana

Jutros je u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Temperature...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Drama na sarajevskom aerodromu: Putnici izgubljena mačka tokom sigurnosne kontrole, propao joj let za Njemačku

Na Međunarodnom aerodromu Sarajevo dogodio se ozbiljan incident tokom sigurnosne kontrole, kada...

Bosna i HercegovinaVijesti

Traga se za četiri strana državljana na području Blatnice između Teslića i Zenice

Trenutno traje akcija potrage za nestalim stranim državljanima na području Blatnice, mjestu...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svaka marka dobrodošla, ali inflacija pojede povećanje

Usvojene su izmjene i dopune Finansijskog plana Zavoda penzijsko-invalidskog osiguranja Federacije BiH...

Bosna i HercegovinaVijesti

Dom naroda PSBiH danas o prijedlozima zakona o VSTV-u i Sudu BiH

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas na hitnoj sjednici trebao...

Bosna i HercegovinaVijesti

Antifašisti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije obilježili osnivanje Prve proleterske brigade u Rudom

Prva narodno-oslobodilačka udarna brigada u okupiranoj Jugoslaviji formirana 21. decembra 1941. godine...

Bosna i HercegovinaVijesti

Stiže promjena vremena: Kiša širom BiH, biće i snijega

Danas će u BiH preovladavati pretežno oblačno vrijeme sa kišom. Na vrhovima...