Početna Bosna i Hercegovina UZBUNA U ČOVIĆEVIM REDOVIMA: Domić i Konaković pred kamerama –„Izvest ćemo ih na čistac da vidimo što je bio motiv…“

UZBUNA U ČOVIĆEVIM REDOVIMA: Domić i Konaković pred kamerama –„Izvest ćemo ih na čistac da vidimo što je bio motiv…“

38

Iz SDA su objavili saopćenje, a predsjednik Naroda i pravde te državni ministar vanjskih poslova Dino Konaković nije mogao sakriti svoju šokiranost ovim objašnjenjem iz SDA.

Radni tim za izradu Plana reformi u Bosni i Hercegovini nije usvojio Nacrt reformske agende. Predstavnici četiri kantona nisu dali svoju suglasnost na predloženi nacrt dokumenta, što će rezultirati gubitkom dvije milijarde eura za BiH.

Kantoni koji nisu dale suglasnost na Nacrt reformske agende su Srednjobosanski, Tuzlanski, Zeničko-dobojski i Unsko-sanski. Kako tvrde čelnici Trojke, unitarističke politike predvođene SDA sprečavaju približavanje Bosne i Hercegovine Europi, što se jasno vidi i prilikom rušenja Nacrta reformske agende temeljem kojeg je BiH trebala dobiti ukupno dvije milijarde eura. SDA-ovi premijeri četiriju kantona nisu dali suglasnost na nacrt spomenutog dokumenta, te je BiH ostala jedina zemlja Zapadnog Balkana koja nije službeno podnijela Nacrt dokumenta Reformske agende.

Predsjednik županijskog odbora HDZ-a BiH Središnja Bosna, Bojan Domić, kazao je kako je kantonalni premijer Tahir Lendo samovoljno odbio dati suglasnost.

“Taj dokument je više puta dobivao suglasnost od predsjednika vlade, jer nije nastao jučer. Nas je sve iznenadila vijest da naš predsjednik vlade nije dao suglasnost na dokument u kojem su bili projekti i s ovog prostora,” izjavio je Domić,.


Iz SDA su objavili saopćenje, a predsjednik Naroda i pravde te državni ministar vanjskih poslova Dino Konaković nije mogao sakriti svoju šokiranost ovim objašnjenjem iz SDA.

“Na ovakvim primjerima se najbolje vidi na koji način unitarističke i velikobošnjačke politike drže BiH u siromaštvu i stanju trajnog konflikta. Nekom očito nije u interesu da se BiH stabilizira, nije u interesu rast i razvoj i da se situacija posloži nego da držimo prostor pod konfliktom i da se izgubi bilo kakav smisao,” dodao je Domić.

“Ovo što je SDA uradila skinuvši odgovornost s Dodika za završno rušenje plana reformi pokazuje da ne znaju ili znaju što rade. Zaustavili su dvije milijarde. Izvest ćemo ih na čistac da vidimo što je bio motiv,” izjavio je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.

U nastavku možete pogledati šta je Konaković kazao za RTV HB, medijsko glasilo Čovićevog HDZ-a.


Možda vas zanima

Biznis

Milijarder rođen u BiH u megaprojektu od 50 milijardi evra

Preduzetnik Jako Andabak, hrvatski investitor rođen u BiH, poznat je po ulaganjima...

SvijetVijesti

Njemačka ide u novo ogromno zaduženje: Skoro 200 milijardi evra u 2027.

Njemačka planira novo zaduženje od skoro 200 milijardi evra u 2027. godini...

Crna HronikaSvijet

Mladić uhapšen nakon brutalnog ubistva djeda čekićem

Pripadnici Uprave kriminalističke policije (UKP) i Odjeljenja za borbu protiv krvnih delikata...

Visoko

Policija upozorava: Nikada ne dijelite ove podatke – ostajete bez novca!

U cilju zaštite građana od internet prevara usmjerenih na bankovne račune, upozoravamo...

Grad Visoko / Foto: visokoin.com
VijestiVisoko

Kiša na pomolu: Evo kakvo nas vrijeme čeka danas

U Bosni i Hercegovini danas umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Od sredine...

Bosna i HercegovinaVijesti

Borba protiv korupcije pod pritiskom: stotine predmeta po tužiocu u FBiH

Federalno tužilaštvo uputilo je inicijativu Ministarstvu pravde Federacije BiH za izmjene zakona...

Sport

Bosna srušila Igokeu i plasirala se u četvrtfinale!

Košarkaši Bosne su večeras u dramatičnoj utakmici u Zetri savladali Igokeu sa...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Alarm iz Sarajeva: Prijeti propadanje embrija u napuštenoj klinici

Federalna uprava za inspekcijske poslove obavještava javnost da je postupajući federalni zdravstveni...