VUČIĆ UPOZORAVA: MOGU POKUŠATI UKINUTI RS, ALI IM TO NE PREPORUČUJEM”

118

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nedvosmisleno je izjavio da neće doći do ukidanja Republike Srpske te da će Srbija ostati uz RS.

“Mogu da pokušaju da je ukinu, ali ne vjerujem da je to moguće, ne bih im to savjetovao. To će biti i jedna od tema našeg Vaskršnjeg sabora sa Republikom Srpskom”, rekao je Vučić.

On je naveo da je RS prema Dejtonskom sporazumu sastavni dio Bosne i Hercegovine, ali da ima svoju teritoriju, narod i nadležnosti.

“Neće biti ukidanja Republike Srpske, ma šta neki govorili i ma šta mnogi ma o čemu maštali”, rekao je Vučić u subotu navečer za TV “Informer”, uoči sjednice Generalne skupštine UN-a na kojoj se očekuje da će biti usvojena Rezolucija o Srebrenici.

On je istakao da će Srbija u pokušaju da spriječi tu rezoluciju pričati sa svima.

Vučić je rekao, povodom američkih i zapadnih sankcija rukovodstvu Republike Srpske, da nisu sankcije koje neko nekome uvede slika sramote tog protiv kog su sankcije uvedene, već onih koji su te sankcije uvodili.

Povodom priče o reparacijama od Srbije, on je podsjetio na presudu međunarodnog suda u korist Srbije da nije Srbija kriva za Srebrenicu i da se ne može suditi dva puta o o istoj stvari.

On je podsjetio da je u Srebrenici bio zamalo linčovan, a da još niko nije odgovarao niti uhapšen zbog toga i da je to presedan.

“Jeste li čuli da su ovi stranci koji upravljaju situacijom u BiH od Eskobara do Schmidta, tražili da budu uhapšeni napadači? Ne. Znate li zemlju u svijetu gdje je izvršen pokušaj linča nad predsjednikom druge zemlje, a da niko nije odgovarao zbog toga… Nastaviće da lažu, i svi će šutiti. To im se uklapa u narativ. Srbi moraju da budu zlikovci i da budu krivi”, rekao je Vučić.

U istoj emisiji Vučić se prikazao i kao žrtva jer je prvi javnosti saopćio vijest da je malena Danka Ilić preminula.

“Ja sam to objavio u dvije riječi i naredio policiji da nastavi rad”, kazao je Vučić pa se okomio na regionalne medije.

“Ne moram puno pričati o crnogorskim medijima. U Prištini da ne govorim. U Zagrebu od Jutarnjeg, gdje svuda ima Šolak prste, a i gdje nema, nije ni važno. I postavite si pitanje. Zašto svi oni mrze jednog čovjeka iz Srbije? Evo najgori sam na svijetu, odvratan, grozan, ružan, debeo. Je li moguće da bude kampanja svakog dana u tim medijima? Razmislite zašto je tako. To je zato što ne mogu podnijeti da Srbija raste i napreduje, da smo prvi na zapadnom Balkanu. Ne mogu to podnijeti, oni žele slabu Srbiju, koja puže i na koljenima je. I tada će im ta Srbija biti tu za ponižavanje”, rekao je Vučić.

Možda vas zanima

DF nakon rezolucije Hrvatskog sabora: Zagreb je skinuo masku, BiH ima pravo da se brani

Demokratska fronta (DF) reagovala je nakon što je Hrvatski sabor usvojio Rezoluciju...

Koje kompanije najviše izvoze, a ko najviše uvozi u BiH?

Lider izvoza iz Bosne i Hercegovine u prvih šest mjeseci ove godine...

Delila Trako

Folklorna čarolija u Čaršijskoj: Smotra “Nit što nas spaja” 17. jula

Kulturno-umjetničko društvo “Visoko” i ovog ljeta nastavlja tradiciju očuvanja kulturne baštine Bosne...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com

Javna rasprava u Visokom: Građani mogu dati prijedloge za novu odluku

Obavještavamo javnost, građane, predstavnike mjesnih zajednica, nevladine organizacije te sve zainteresovane subjekte...

Vlada ZDK i ZEPS nastavljaju strateško partnerstvo

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i ministar za privredu Samir Šibonjić primili...

DINAREVIĆ (Vladimir) DUBRAVKA 16.07.2026. u 14:30 sati

DINAREVIĆ (Vladimir) DUBRAVKA 16.07.2026. u 14:30 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Sud BiH donio odluku: “Srebrenoj malini” vraća se 400.000 KM

Kompaniji “Srebrena malina” u vlasništvu Fikreta Hodžića bit će vraćeno više od...

Općinski sud u Zenici odbio uvođenje vanredne uprave u Novu Željezaru Zenica

Općinski sud u Zenici odbio je prijedlog Vlade Federacije Bosne i Hercegovine...