Početna Bosna i Hercegovina Dodik: Možemo smijeniti Lagumdžiju

Dodik: Možemo smijeniti Lagumdžiju

3

U Parlamentu Bosne i Hercegovine postoji većina koja može izglasati smjenu Zlatka Lagumdžije s funkcije ministra vanjskih poslova BiH, izjavio je danas u Banjoj Luci predsjednik Republike Srpske i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik.

Dodik je objasnio na koji način bi to moglo biti izvedeno.

„Uz 13 glasova predstavnika iz RS i devet plus tri glasa iz Federacije BiH, jasno je da postoji većina koja može da smijeni Lagumdžiju. Mi o tome ko bi podržao Lagumdžijinu smjenu još nismo vodili direktne razgovore, ali veoma brzo ćemo otvoriti i to pitanje u Parlamentu BiH“, izjavio je Dodik.

Na novinarsko pitanje da li bi Lagumdžijina smjena značila i formiranje nove vladajuće koalicije na državnom nivou, predsjednik RS je kazao da su „takve stvari sasvim normalne u demokratskim društvima“.

Komentirajući Lagumdžijinu izjavu da neće njemu podnositi ostavku, Dodik je istakao da Lagumdžija s njim osobno nema problem, te da njemu ni ne treba podnositi ostavku.

„On ima problem s Ustavom BiH i to je pitanje preko kojeg mi nećemo preći“, zaprijetio je Dodik.

Govoreći o izjavi člana Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića da bi nakon
Lagumdžijine eventualne smjene mjesto ministra vanjskih poslova BiH trebalo pripasti Srbima, Dodik je potvrdio „da bi tako trebalo biti po redu stvari“ .

„Mi smo prihvatili kompromis Lagumdžijinim imenovanjem samo zato da se ne ponavljaju stvari kao što je to bile u vrijeme Svena Alkalaja, a Lagumdžija je, iako je dao obećanje, radio drugačije. Ipak, imenovanje Srbina na funkciju ministra vanjskih poslova značilo bi prekompoziciju sastava Vijeća ministra, a mislim da to nije primarno u ovom trenutku“, zaključio je Dodik.

(VisokoIN/AA)

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

U BiH na evidencijama zavoda i službi 315.478 nezaposlenih, većina žene

Prema podacima zavoda i službi zapošljavanja u Bosni i Hercegovini, zaključno sa...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Preminuo vlasnik jedne od najvećih farmi ovaca u BiH i ugledni poljoprivrednik Perica Romić

Perica Romić, nekadašnji načelnik Kupresa, preminuo je jučer u 42. godini života....

Bosna i HercegovinaVijesti

Zenički rudnik uglja u fazi gašenja skromno obilježio Dan rudara

Delegacija rudara Rudnika mrkog uglja Zenica, koji je u fazi zatvaranja, položila...

Crna HronikaVijesti

Uhapšen Zeničanin zbog krađe zlatne narukvice na Baščaršiji

U srijedu se, u prodavnici “Silverland” na Baščaršiji, desila krađa zlatne narukvice,...

Crna HronikaVijesti

Horor u Sarajevu: Mladić brutalno napadnut u tramvaju, pomogla mu policija

Putnici u sarajevskom travaju jutros su svjedočili brutanlnom napadu jedne osobe, koja...

Crna HronikaVijesti

U saobraćajnoj nesreći kod Širokog Brijega poginuo vozač kamiona

Jedna osoba smrtno je stradala u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se jutros...

Vijesti

BH novinari: Sudske odluke o brisanju medijskih sadržaja udar na istraživačke medije

Udruženje/udruga BH novinari i Linija za pomoć novinarima izražavaju zabrinutost povodom drugostepene...

BiznisVijesti

U BiH prosječna neto plata u oktobru 1.605 KM, godišnji realni rast 8,8 posto

Prosječna mjesečna neto plata po zaposlenome u pravnim osobama u Bosni i...