Početna Svijet Evropu očekuje paraliza zbog generalnih štrajkova

Evropu očekuje paraliza zbog generalnih štrajkova

1

Radnički sindikati u Evropi će danas po prvi put održati zajedničke proteste protiv politika evropskih vlada, koje predviđaju uvođenje mjera štednje, nazvanih i politikama “stezanja kaiša”.

U zemljama Pirinejskog poluostrva Španiji i Portugalu, generalni štrajk će po prvi put biti organizovan na isti dan. Štrajkovi će biti održani i u Italiji, Grčkoj, Malti i grčkom dijelu Kipra.

Na poziv Konfederacije evropskih sindikata pod nazivom “Evropski dan solidarnosti i protesta”, protesti će biti održani u 23 zemlje, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Grčka, kao članica EU najviše pogođena krizom, od početka 2010. godine ukupno je 26 dana bila paralizirana generalnim štrajkom uposlenika javnog sektora, te drži rekord do kojega će druge evropske zemlje teško stići.

Po prvi put u svojoj historiji, Španija, u kojoj je stopa nezaposlenosti dostigla 25 posto, suočit će se s dva generalna štrajka u jednoj godini.Generalni štrajk bit će treći u posljednjih 16 mjeseci u Portugalu, gdje su plaće smanjene, a cijene prevoza, zdravstvenih usluga, porezi i režijski troškovi povećani.

Generalni sekretar Konfederacije evropskih sindikata Bernadette Segol, najavila je proteste u 23 evropske zemlje, u kojima će nezadovoljni građani upozoriti vlade na poteškoće koje donose mjere štednje.

Sindikati u Španiji, gdje će u srijedu zbog generalnog štrajka biti otkazan 601 avionski let, ali i prekinut autobuski i željeznički promet, pozvali su svoje članove na proteste, “prije nego zemlja dođe na nivo Grčke i Portugala, budući da je stopa nezaposlenosti u Španiji 25 posto, dok je u Austriji nezaposleno svega pet posto radno sposobnih građana”.

(VisokoIN)

Možda vas zanima

AutomobiliVijesti

OVO SU JASNI ZNAKOVI: Kako prepoznati da je akumulator pri kraju?

Niske temperature najveći su test izdržljivosti za akumulator, a hladnoća značajno smanjuje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Penzionerima u BiH iz inostranstva godišnje 1,386 milijardi KM

Bosna i Hercegovina zauzela je drugo mjesto među zemljama Europske unije, EFTA-e...

BiznisVijesti

Utvrđen maksimalni broj stranih radnika u BiH u 2026. godini

Savjet ministara BiH utvrdio je godišnju kvotu radnih dozvola za zapošljavanje stranaca...

Bosna i HercegovinaSvijetVijesti

Finska najsretnija zemlja svijeta, evo na kojem je mjestu BiH

Finska je i 2025. godine proglašena najsretnijom zemljom na svijetu prema World...

Crna HronikaVijesti

“Pala” automafija u Hrvatskoj: Hapšenja i u BiH, “specijalizirali” se za krađe vozila srednje klase

Organizovana automafija za koju se sumnja da je ukrala desetak automobila “pala”...

Bosna i HercegovinaVijesti

Minić najavio: Minimalna plata u RS 2026. godine biti od 1.000 do 1.450 KM

Premijer RS, čija se ustavnost preispituje na Ustavnom Sudu Bosne i Hercegovine,...

Vijesti

Srbija i EU potpisale sporazum vrijedan 219,9 miliona eura

Republika Srbija i Evropska unija (EU) potpisale su Sporazum o finansiranju u...

Crna HronikaVijesti

SIPA izvršila pretrese na četiri lokacije zbog organizovanog kriminala

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) danas, po naredbi...