Lagumdžija i Bevanda istakli najznačajnije rezultate

U Sarajevu je počela dvodnevna sjednica Upravnog odbora /UO/ Savjeta za provođenje mira /PIC/ na kojoj će biti razmotrena trenutna politička situacija u BiH, odnosno napredak ostvaren u realizaciji programa ‘pet plus dva’, situacija u Srebrenici u postizbornom periodu, te uloga političkih stranaka u nalaženju rješenja za odluku Ustavnog suda BiH u Mostaru.

Sastanak je počeo oko 17.00 sati.

Na sastanku su se obratili visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda i njegovi zamjenici Nikola Špirić i Zlatko Lagumdžija.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda je istakao zadovoljstvo rezultatima ostvarenim u proteklih 11 mjeseci rada, naglasivši da je dosta zaostataka nadoknađeno, mnogo tekućih pitanja riješeno te da su stvoreni konkretni osnovi za kvalitetan rad u budućnosti.

‘Ovdje želim samo istaći najznačajnije rezultate. Formirano je Vijeća ministara BiH nakon 18 mjeseci zastoja. Usvojili smo globalne fiskalne okvire za razdoblja od 2012. do 2014. godine, odnosno od 2013. do 2015. godine te budžete za 2011. i 2012. godinu.

Vijeće ministara BiH utvrdilo je i Nacrt zakona o proračunu institucija BiH i međunarodnih obveza za 2013. godinu i danas smo, nakon što je Predsjedništvo BiH usvojilo Prijedlog proračuna, zatražili od bh. parlamenta žurno usvajanje proračuna.

U proteklih 11 mjeseci usvojili smo Zakon o popisu stanovništva u BiH 2013. godine i donijeli Pravilnik o unutarnjoj organizaciji Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, te usvojili Zakon o sustavu državne pomoći u BiH.

Usaglasili smo i usvojili IPA paket za 2012. godinu, a sa zadovoljstvom mogu reći da je u završnoj fazi usvajanja paketa IPA za 2013. godinu. Zaključili smo Stand-by aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), a okončana je procedura imenovanja članova Vijeća za državnu pomoć, koje je konstituirano. Također, završili smo imenovanje direktora Uprave za indirektno oporezivanje i aktivno nastavili pregovore o pristupanju Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO).’

Govoreći o radu Vijeća ministara BiH u narednom periodu, predsjedavajući Bevanda je naglasio prioritete koji su potrebni kako bi BiH gradila svoju budućnost, a time i samostalno donosila sve odluke o svome unutrašnjem ustrojstvu i suradnji na međunarodnoj sceni.

‘Naši prioriteti su vladavina prava postavljena u središte funkcioniranja BiH, a u svijetlu pristupnoga procesa Evropskoj uniji. To podrazumijeva uspostavu i transparentno funkcioniranje najvažnijih institucija neophodnih za demokratsko upravljanje i vladavinu prava, od parlamenta, vlade do pravosudnoga sistema (uključujući sudove i tužilaštva) i tijela za provedbu zakonodavstva.

Pored ovoga, prioritet će biti regionalna saradnja i njegovanje dobrosusjedskih odnosa u cilju prosperiteta svih naroda BiH i Balkana, te ekonomski razvoj i jačanje konkurentnosti’, rekao je Bevanda najavljajući nastavak dobre komunikacije i suradnju s međunarodnim institucijama.

Prema riječima Bevande, status kandidata prema EU, jeste najveći mogući prioritet koji BiH ima zacrtan u narednom razdoblju, i u ostvarenju svoga cilja, nova politička većina koja ima većinu u oba doma državnog parlamenta nastojat će u najskorije vrijeme riješiti preostala dva pitanja iz Briselske mape puta a to su: Presuda iz Strasbura i efikasan model koordinacije prema EU.

Zlatko Lagumdžija je tokom obraćanja naglasio da u ovom aktuelnom političkom trenutku prioritet predstavljaju aktivnosti na ispunjavanju uvjeta iz briselske Mape puta i uvjeta za početak primjene Akcionog plana za članstvo u NATO-u (MAP).

U svom obraćanju ministar Lagumdžija izrazio je zadovoljstvo jer je nova vladajuća šestorka uspjela da obezbijedi i kreira pozitivnu i ohrabrujuću atmosferu za usaglašavanje, izradu i donošenje ustavnih rješenja koja će obezbjediti punu ustavnu i institucionalnu ravnopravnost svih građana BiH i uopće atmosferu za stvaranje pretpostavki za politički, ekonomski i svaki drugi napredak Bosne i Hercegovine.

Dodao je da je uslov za to i prihvatanje volje parlamentarne većine u Federaciji BiH koju svim sredstvima nastoje zaustaviti protivnici reformi i uz prećutnu saglasnost onih koji bi o tome morali da imaju jasan stav.

Vezani članci

Belmin Zukan: Visokom je potrebno kulturom i sportom bogato ljeto!!

Visokoin.com

Admir Babić (SDP): Koliko je Gradska uprava u zadnje tri godine pomogla nabavku udžbenika

Visokoin.com

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com