VISOKO / Obilježeni Dan šehida i Dan otpora agresiji

Prigodnim programom na Centralnom spomen obilježju šehidima i poginulim borcima Visokog, a nakon toga obilaskom mezarja i šehitluka, u Visokom su danas obilježeni Dan šehida i Dan otpora agresiji. Program na spomen obilježju je počeo polaganjem cvijeća i odavanjem počasti visočkim šehidima i poginulim borcima, a obratili su se i glavni imami Medžlisa Islamske zajednice Visoko i Gračanica, dok je o početku agresije govorio Salih Džafić. Mubera Berhamović, učenica medrese „Osman ef. Redžović“ je pročitala literarni rad na temu „Sjećanje na šehide“ s kojim je osvojila prvo mjesto u Izboru najuspješnijih literarnih radova učenika osnovnih i srednjih škola povodom Dana šehida. Prisutnima se obratio i gradonačelnik Visokog Mirza Ganić.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by visokoin.com (@visokoin)


– Trideset je godina od početka agresije na Bosnu i Hercegovinu. Trideset je godina otkako su se građani ove prelijepe, srcolike zemlje na Balkanu, u srcu Evrope, srcem i golim rukama odlučili suprostaviti naoružanom, krvoločnom i naizgled daleko nadmoćnijem neprijatelju. Trideset je godina otkako su svoju krv i svoje živote naši borci odlučili hrabro i odvažno položiti i ugraditi u temelje domovine. Neprijatelj je tehnički bio nadmoćan, ali silan inat bosanski i srca junačka su ipak daleko nadmoćnije oružje. Danas obilježavamo historijski dva jako važna dana – Dan šehida i Dan otpora agresiji na području grada Visoko. Oba nam daju zadaću da njegujemo kulturu sjećanja, da pamtimo, da ne zaboravimo i da ponosno i s ogromnom odgovornošću čuvamo dom i domovinu, očeve i otadžbinu. Odlučno NE agresiji, zemlju okupalo je krvlju, a njene najbolje sinove koštalo je života. Na tome smo im danas zahvalni. Ipak, to nas je obavezalo da je čuvamo, branimo i gradimo. Za dobrobit sinova i kćeri, na ponos očeva, majki i supruga onih 314 šehida i poginulih boraca koji su svoj grad čuvali srcem i životom.

Visoko je bilo linija razgraničenja i sa srpskim i sa hrvatskim agresorom. Visoko je bilo centar ratnih dejstava u ovom dijelu zemlje, posljednja linija odbrane ka Sarajevu. Visoko je bilo mjesto koje je primilo prognanike iz Podrinja, iz sjeveroistočne Bosne, iz svih napadnutih i okupiranih dijelova Bosne i Hercegovine. Njih preko 15.000. Pružilo im dom i ljubav. Mnogi su tu i ostali i veoma su nam važni i dragi sugrađani. Nije ovo dan odbrane, jer naši šehidi i poginuli borci, naše gazije i junaci nisu se branili, oni su se oduprli najezdama istočnog i zapadnog neprijatelja. Mladost domovine donijela je mladost domovini.

Ovdje gdje su prekršene sve međunarodne konvencije o ratovanju i humanizmu, ovdje gdje je agresor rušio, palio, ubijao, mučio i silovao, ovdje se nije štitila samo jedna mala zemlja, koja u svjetskim razmjerama ne zauzima značajno mjesto niti brojnošću stanovništva niti površinom, ovdje su se štitila ljudska prava i humanitarni poredak. I ma kako u aktuelnom trenutku pokušavali izjednačiti žrtvu i agresora, hapseći generale, podmećući neistine i služeći se lažima, mi znamo i tvrdimo da žrtva i agresor nisu isto. Jer nije isti onaj kojeg napadaju i onaj koji napada. Nije bio i nikad neće biti. Danas na Dan šehida odajemo počast šehidima i poginulim borcima, ne samo riječima nego i djelima. Čuvamo domovinu radom i izgradnjom, privredom i kulturom, stabilnim budžetima i promišljenim politikama, strategijama i planovima, naukom, alatom i zanatom.

Danas na Dan otpora agresiji na području grada Visoko dižemo naše zastave visoko, odupirući se negativnostima i retrogradnim idejama, primajući u svoju maticu sve one kojima su Bosna i Hercegovina i Visoko u njoj jedini dom, svjesni da je jedinstvo odbranilo taj dom i da je jedinstvo ono što će ga do Sudnjeg dana, uz Božiju pomoć i sačuvati. Da nam dragi Bog sačuva domovinu i nas u domovini, a mi se velikim Bogom kunemo, da robovi biti nećemo. – kazao je u obraćanju gradonačelnik Mirza Ganić.

 

Program na spomen obilježju su prigodnim numerama uveličali i članovi Omladinskog hora iz Zenice, a nakon obilježavanja na spomen obilježju delegacije su se uputile na Gradsko groblje Visoko, kao i na šehidska mezarja širom grada Visoko gdje su proučene dove i odata počast najhrabrijim sinovima ove zemlje.

Vezani članci

Tvrtko I Kotromanić: 633. godišnjica smrti prvog bosanskog kralja

Visokoin.com

Grad Visoko sa 11.070 zaposlenih na trinaestom mjestu u FBiH po broju zaposlenih

Visokoin.com

Bio je konobar, danas je poznati YouTuber Nuni: 38 dana strimovao 24 sata dnevno

Visokoin.com

Visoko: Uhapšen zbog posjedovanja droge

Visokoin.com

U Visokom iz automobila ukradene stvari

Visokoin.com

U Visokom uhapšen Kakanjac sa vrećicama droge

Visokoin.com