Početna Bosna i Hercegovina Dodik prijeti bošnjačkim strankama: RS će provesti izbore!

Dodik prijeti bošnjačkim strankama: RS će provesti izbore!

29

Predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik protivi se bilo kakvim uslovljavanjima kada je u pitanju usvajanje budžeta institucija BiH za ovu godinu i provođenje lokalnih izbora, najavljujući da bi u slučaju bojkota od strane bošnjačkih stranaka RS mogla i sama provesti izbore u oktobru na općinskom nivou.

Neodržavanje izbora, kaže on, moglo bi da utiče na urušavanje čitavog izbornog sistema, što bi RS „natjeralo da razmisli“ o načinima kako da ona provede izbore “na svojoj teritoriji jer ne želi da je bilo ko uslovljava”.

Dodik je večeras u izjavi novinarima u Banjoj Luci isključio mogućnost da se u Srebrenici ponovo lokalni izbori održe po principu iz 2008. godine, kada su pravo glasa imali i prijeratni stanovnici te općine registrovani popisom iz 1991. godine.


Tada je rečeno, kazao je Dodik, da je to izuzetak i da će se nakon toga Izborni zakon jednako primjenjivati i za tu lokalnu zajednicu te kaže da ne vidi razlog zašto se najavljuje bojkot izbora.

“Ozbiljni politički faktori to sebi sigurno ne bi dozvolili”, tvrdi Dodik.

I uslovljavanje budžeta nije za njega prihvatljivo, jer je njegovo donošenje dogovoreno još na sastanku “šestorke” i zagovaranjima protiv budžeta bi se poslala poruka da to što je dogovoreno nije važeće.

“Politika uslovljavanja nije dobra”, kaže predsjednik RS-a i SNSD-a, ali i dodaje da ni on „”nije pretjerano zainteresiran” za usvajanje budžeta, a, ako to neće ni stranke iz FBiH, onda BiH i neće imati budžeta i ostaje na sadašnjem režimu privremenog finansiranja.

Sve to ipak, kaže, samo usložnjava situaciju u BiH.

(VisokoIN/Fena)


Možda vas zanima

Bosna i Hercegovina

Na predstojećoj plenarnoj sjednici: Ustavni sud BiH mijenja pravila

Ustavni sud BiH na predstojećoj plenarnoj sjednici, koja je zakazana za 30....

Visoko

Belmin Zukan: Visokom je potrebno kulturom i sportom bogato ljeto!!

Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća sam podnio inicijativu kojom sam od nadležne...

Visoko

Admir Babić (SDP): Koliko je Gradska uprava u zadnje tri godine pomogla nabavku udžbenika

Koliko učenika osnovnih i srednjih škola je dobilo udžbenike u proteklih 3...

Vijesti

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Izrazito zagađen zrak prekrio je jutros, prvog dana nove, 2020. godine Sarajevo,...

IstaknutoVisoko

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Javno komunalno preduzeće Visoko na osnovu odluke Grada Visoko prije nekoliko mjeseci...

VijestiVisoko

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

BiH je za deset mjeseci posjetilo 1.292.636 turista, što je za 12,4...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

U Federaciji BiH /FBiH/ godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Trenutna veličina sumnjive opasne površine u Bosni i Hercegovini iznosi 1.061,32 kilometara...