Početna Bosna i Hercegovina Dodik: “Žao mi je što je Tadić izgubio, sarađivat ću s Nikolićem”

Dodik: “Žao mi je što je Tadić izgubio, sarađivat ću s Nikolićem”

1

Predsjednik RS-a Milorad Dodik izjavio je danas da mu je žao što je Boris Tadić izgubio na predsjedničkim izborima u Srbiji, ali i s Tomislavom Nikolićem očekuje nastavak intenzivne saradnje i inicirat će i određene konkretne prijedloge i podržat će one koji budu dolazili od novog predsjednika Srbije, ako su u interesu RS-a.

Uz čestitke Nikoliću na izbornom rezultatu, Dodik je kazao da RS i on nikada nisu imali dileme da podrže legitimnog i legalnog predsjednika Srbije.

Iako je Tadić izgubio izbore, Dodik kaže da ne treba računati da je on “izgubljen za politički život u Srbiji”.

Neosporna pobjeda Nikoliću daje legitimitet kao predsjedniku, ali treba sačekati formiranje Vlade u Srbiji, jer je “suštinska moć po tamošnjem ustavu” u izvršnoj vlasti.

– Tadić je, kao predsjendik Srbije, imao moć jer je korenspondirao s Vladom u kojoj je bila njegova stranka s drugim koalicionim partnerima. Ako pretpostavimo da će Nikolić biti predsjednik, a neće ga u izvršnoj vlasti pratiti njegova stranka, onda se ta moć bitno ograničava. Ali, predsjednik Srbije ima svoja ustavna ovlaštenja i mi ćemo to poštovati”, naveo je predsjednik RS-a u izjavi novinarima u Banjoj Luci.

Svoje učešće u kampanji Demokratske stranke Borisa Tadića, Dodik opravdava dobrom saradnjom koji već duže vrijeme imaju njegova i ta stranka te zbog sličnih programskih opredjeljenja.

– Mogli ste da vidite i da je to uradio značajan broj lidera, pa čak je izaslanik novog predsjednika Francuske koji je učestvovao na završnom mitingu DS-a, naveo je Dodik i dodao da je jedno stranačka, a drugo pozicija njega kao predsjednika RS-a.

Za Srbiju je važno, ponovio je, da su predsjednički izbori bili korektni i da ih niko nije osporio.

(VisokoIN/Fena)

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Helikopter Airbus AS350 stigao u ZDK: Multifunkcionalna letjelica na raspolaganju

Na pistu sarajevskog aerodroma stigao je najnoviji helikopter marke Airbus AS350, koji...

Bosna i HercegovinaVijesti

SIPA: Penzionisanje službenika neće uticati na funkcionalnost

Penzionisanje znatnog broja službenika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Veterinarska inspekcija uputila apel: Evo gdje kupovati domaće životinje

Veterinarska inspekcija sa područja grada Istočno Sarajevo je, povodom pojave bruceloze, apelovala...

SvijetVijesti

Kolaps na granicama: Kamioni na Batrovcima čekaju 14 sati

Prema podacima JP “Putevi Srbije”, na naplatnim stanicama na auto-putevima u Srbiji...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ekstremno zagađenje u Kaknju, Almedin Aliefendić traži hitne mjere

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Almedin Aliefendić uputio je zvanično...

Vijesti

Upozorenje potrošačima u BiH: Ajlajner opasan za oči povučen iz prodaje

Sa tržišta BiH povlači se ajlajner kompanije “Markvins bjuti brends” proizveden u...

Bosna i HercegovinaVijesti

U BiH na evidencijama zavoda i službi 315.478 nezaposlenih, većina žene

Prema podacima zavoda i službi zapošljavanja u Bosni i Hercegovini, zaključno sa...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Preminuo vlasnik jedne od najvećih farmi ovaca u BiH i ugledni poljoprivrednik Perica Romić

Perica Romić, nekadašnji načelnik Kupresa, preminuo je jučer u 42. godini života....