Tužilaštvo BiH 14. januara izdalo je naredbu da se izvrši pretres objekata, računa i svih transakcija koje koristi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, saznaje Novinska agencija RS.
Iz Republike Srpske u više navrata ukazivano je da je rad Suda i Tužilaštva politički motivisan, te da njime upravlja strani državljanin Hasan Pleh.
A da se u Republici Srpskoj ovih dana očekuje akcija Sipe, koja će po nalogu Tužilaštva BiH, biti pandan spektakularnom hapšenju Fahrudina Radončića, prenose i Narodne novine pozivajući se na izvor blizak pravosudnim institucijama BiH u Sarajevu.
Više puta iz Republike Srpske ukazivano je na mogućnost da bi svaki politički motivisan upad u institucije Srpske mogao da izazove nesagledive i neželjene posljedice. Vijest o naredbi Tužilaštva za pretres objekata koje koristi predsjednik Republike i provjeru bankovnih računa, za struku je dokaz da su neumorni i neumoljivi oni koji rade na destabilizaciji BiH i Republike Srpske.
“BiH ovim ulazi političku krizu ne vjerujem već naprotiv otvoriti pitanje postojanja suda i tužilaštva i opravdanosti referenduma”, rekao je ekspert za bezbjednost Predrag Ćeranić.
Analitičari – Hapšenje Fahrudina Radončića nazivaju samo probnim balonom kako bi se javnost u Republici Srpskoj pripremila za eventualna hapšenja njenih zvaničnika. Slično misli i potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković za koga je sve ovo “rijaliti” i medijska predstava Tužilaštva.
Portal Narodnih novina, pozivajući se na izvor blizak Tužilaštvu BiH, navodi da bi hapšenje visokopozicioniranog funkcionera iz Republike Srpske predstavljalo pokušaj da se umiri bošnjačka javnost. S druge strane, isti izvor navodi i da Tužilaštvo i Sipa trpe nevjerovatne pritiske od visokih zvaničnika tzv. Saveza za promjene. Iako su pokušaji Dodikove diskreditacije i pravnog procesuiranja doživjeli fijasko, izvor otkriva da od takve ideje neće odustati. Cilj im je, kažu, dovođenje predsjednika Republike Srpske pred pravosuđe BiH.
Prvi takav pokušaj bio je kada je kontroverzni diplomata Gordan Milinić, pred državnim tužiocima optužio Dodika da je od ruskog biznismena Olega Burlakova primio kilogram zlata. Iako nije uspio da dostavi nijedan relevantan podatak, a sve je u međuvremenu demantovao i Burlakov, Milinić je dobio poziciju direktora Agencije za strane investicije.
Izvor blizak pravosudnim institucijama kaže da ima pravne države, trebalo bi otvoriti slučaj „Milinić“, koji je klasičan primjer trgovine političkim uticajem, lažnog svjedočenja i političke korupcije. Ni u drugom pokušaju, otkriva izvor, topuživanja Dodika pred pravosuđem BiH, u vezi sa kreditom koji je podigao u “Pavlović banci”, radi kupovine vile u Beogradu, nema elemenata za bilo kakvo procesuiranje.
To što je na ugovoru stavljen pečat Vlade Republike Srpske, čiji je Dodik tada bio predsjednik, nije proizvelo nikakve pravne posljedice. Sve je čisto, tako da se, sa pravnog aspekta, istraga morala obustaviti.
Da je politika često jača od prava, konstatuje i izvor Narodnih novina s uvjerenjem da će se akcija Sipe dogoditi u nekoliko narednih dana u Republici Srpskoj i da je Tužilaštvo BiH već pripremilo naloge za pretres pojedinih institucija.
U ovom slučaju se neće mnogo gledati ima li dokaza o djelu koje će se visokom zvaničniku iz Republike Srpske staviti na teret. Ne mora to biti neka krupna afera, bitno je da čovjek koji se sumnjiči bude na visokoj poziciji – to može da bude i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Scenario je već viđen, tvrde analitičari.
“Ispitivanje pulsa javnosti i Dodika”, kaže Ćeranić.
Da je sve ovo dio plana rušenja vlasti i Dodika, ranije je otkrio, ko drugi, nego ministar Dragan Mektić.
„Naravno da treba da odu s vlasti. Što bi bio tajni plan za rušenje”, rekao je ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Dragan Mektić.
O planu rušenja pisao je i ruski Sputnjik – RTRS prenosio! Na svaki pomen tajnog plana opozicije – bili smo kritikovani. Na ovakvo Mektićevo priznanje niko u SDS-u nije reagovao.