Prema rezultatima posljednjeg globalnog izvještaja organizacije Transparency International (TI) koji tretira rasprostranjenost korupcije u svijetu, od zemalja Balkana, Bosna i Hercegovina i Srbija su među evropskim zemljama gdje najveći procenat građana daje mito kako bi lakše došli do određenih javnih usluga.
Prema istom izvještaju, od zemalja regiona najveći procenat davanja mita zabilježen je u Bosni i Hercegovini gdje je 28 posto građana izjavilo da je davalo mito kako bi ostvarili određene javne usluge.
Nakon BiH slijedi Srbija gdje je, prema rezultatima Transparency Internationala, 26 posto građana dalo mito kako bi lakše došli do javnih usluga kao što su zdravstvo, obrazovanje, policija, sudstvo, oporezivanje, itd.
Nakon ove dvije zemlje slijedi Makedonija u kojoj je 17 posto, i Kosovo sa 16 posto građana koji su davali mito za bar jednu od javnih usluga.
Prema posljednjim rezultatima Transparency Internationala, od zemalja regiona najmanji procenat davanja mita prisutan je u Hrvatskoj gdje je samo 4 posto stanovnika te zemlje davalo mito bar jednom u životu.
Prema navedenom istraživanju, BiH i Srbija se prema stepenu davanja mita nalaze u grupi sa zemljama kao što su Kolumbija, Irak, Madagaskar, Papua Nova Gvineja, Peru i Venecuela u kojima se procenat davanja mita kreće od 20 do 30 posto.
Posmatrano na evropskom nivou, zemlja sa najvećim procentom davanja mita je Ukrajina gdje je 37 posto stanovnika bar jednom davalo mito za javne usluge, a slijedi Moldavija sa 29 posto i Bosna i Hercegovina sa 28 posto građana.
Najmanji procenat davanja mita u svijetu zabilježen je u Japanu, Danskoj, Australiji i Finskoj gdje je samo jedan posto stanovnika davalo mito kako bi zauzvrat dobili neke javne usluge.
Nakon ovih zemlja slijede Španija sa dva posto, i Novi Zeland, Norveška, Kanada i Malezija sa po 3 posto građana koji su davali mito za određene javne usluge.
S druge strane, prema istraživanju Transparency Internationala, najveći procenat davanja mita je u Sierra Leone gdje 84 posto građana davalo mito, a slijede Liberija sa 75 posto, Jemen sa 74 posto, Kenija sa 70 posto i Kamerun, Libija, Mozambik sa 62 posto.
Rezultati posljednjeg globalnog izvještaja organizacije Transparency International (TI) koji tretira rasprostranjenost korupcije u svijetu prikupljeni su na osnovu upita u kojem je učestvovalo 114.000 osoba iz 107 zemalja svijeta.
(VisokoIN/AA)