Više od tri mjeseca prije izbora vlasti BiH ulaze u apsolutnu blokadu nakon što su Stranka demokratske akcije (SDA) i Socijaldemokratska partija (SDP) krenule u konačni obračun.
SDA je odlučila podržati smjenu lidera SDP Zlatka Lagumdžije iz Vijeća ministara BiH, a koju je pokrenuo Savez za bolju budućnost, najavljujući tako prekid svojevrsnog primirja u kojem su ove dvije stranke pokušavale održati funkcionalnom, barem, Vladu Federacije BiH.
Istina, lideri ove dvije stranke Bakir Izetbegović i Lagumdžija još uvijek nisu ušli u bilo kakav lični sraz, pa se međusobno se kritiziraju samo niži stranački funkcioneri. To, kako saznaje Patria, može biti rezultat dogovora Izetbegovića i Lagumdžije da, zarad kampanje, otkopaju ratne sjekire, ali da u tom stranačkom „ratu“ troše samo „pješadiju“, čuvajući artiljeriju za druge rivale, u prvom redu SBB, Demokratsku frontu i nezavisnog kandidata Mustafu Cerića.
Međutim, podrška SDA smjeni Lagumdžije, po svemu sudeći, bit će okidač za bespoštednu bitku ove dvije stranke koja će trajati najmanje do oktobarskih izbora, a najdeblji kraj će izvući građani BiH i FBiH koji su pogođeni katastrofalnim poplavama.
Naime, prvi pokazatelj posljedica rasplamsalog sukoba je jučerašnja sjednica Predstavničkog doma FBiH gdje nije usvojen zakon o osnivanju fonda za pomoć poplavljenima, jer nije bilo dovoljno glasova SDA. Iako se to pravdalo drugim obavezama zastupnika, jasno je da SDA pokazala zube SDP-u i poručila da premijer Nermin Nikšić ne može ništa učiniti bez podrške SDA.
Zato je usvajanje tog zakona u najmanju ruku odgođeno. Ali, čak i ako on bude usvojen, u situaciji žestokog sukoba SDA-SDP bit će izuzetno teško efikasno, transparentno i tačno podijeliti ogromnu, milionsku pomoć koja je potrebna desetinama hiljada ljudi.
Prema izvorima bh. novinske agencije Patria, a iz krugova bliskih Nikšiću, premijer se nada da će njegova vlada moći djelovati uprkos sukobu dvije stranke na državnom nivou. Aktuelni saziv je uprkos teškom političkom okruženju, ipak, sve vrijeme pronalazio modus da funkcionira. Međutim, tri mjeseca pred izbore to će biti izuzetno teško, posebno ako Lagumdžija doista bude smijenjen.
Slična je situacija i na državnom nivou, gdje Vijeće ministara BiH već sad pokazuje znakove „predizbornog odumiranja“ svake aktivnosti i inicijative, a i ministara je sve manje. Parlament BiH je najavio samo još jednu ili dvije sjednice do izbora, a ni Predsjedništvo BiH ne pokazuje interes za intenzivnije djelovanje.
(VisokoIN)