Službeno o tome ne pričaju, ali u političkim strankama, posebno onim okupljenim oko platforme, ozbiljno se razgovara da se uskoro krene u “operaciju reforme Federacije BiH”.
To praktično znači promjenu unutarnjeg ustroja FBiH, preciznije ukidanje kantona, piše Dnevni list. Iz međunarodne zajednice, posebno Evropske unije i SAD-a, već odavno pritišću političke stranke da hrabro uđu u reforme koje bi rezultirale sasvim drukčijim ekonomskim rezultatima po FBiH od sadašnjih koji su katastrofalni. U porukama, što javnim, što onim u internim razgovorima, ističu da bi to značilo pojednostavljivanje Federacije BiH, prije svega u ekonomskom smislu. S druge strane, građani ni preduzeća u ovom entitetu više ne mogu na svojim leđima nositi neracionalnu unutarnju organizaciju koja samo jede novac i strpljenje, dakle i ekonomsku budućnost običnih ljudi.
Vrlo ozbiljnu pažnju rukovodstava političkih stranaka izazvao je Živko Budimir, predsjednik Federacije BiH. On je nedavno otvoreno i hrabro predložio, kao prvu fazu ustavnih reformi, okrupnjavanje kantona. Po njemu, slobodno bi se mogli ujediniti, recimo, Hercegovačko-neretvanski i Zapadnohercegovački kanton ili Bosansko-podrinjski i Sarajevski kanton. Ideje Budmira o ovome već danima se pažljivo analiziraju u stranačkim krugovima i nailaze na potporu ne samo političara nego i ekonomskih stručnjaka.
Naravno, još uvijek niko, zbog osjetljivog političkog trenutka, ne izlazi javno s konkretnom pričom o objedinjavanju kantona u prijelaznoj fazi i njihovim ukidanjem u konačnici. Najiskreniji je Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH, koji otvoreno kaže: “Kada bih ja sada rekao ‘idemo ukinuti kantone’, možete misliti kako bi me napali i to je naša sadašnja realnost. Jedino nas ekonomska neodrživost može natjerati da i politički počnemo drukčije misliti i da ljudi shvate da je pitanje njihovog ekonomskog i političkog opstanka važnije od bilo kakve administrativne uprave koja je, svejedno, bošnjačka, srpska ili hrvatska.”
Federalni ministar finansija Ante Krajina izveo je i preciznu računicu o tome koliko se troši novca na glomazan administrativni aparat. Za plaće i naknade administracije u FBiH godišnje se potroši 1,5 milijardi maraka. Od toga, na federalnom nivou se ‘pojede’ 298 miliona maraka, na kantonalnim nešto više od milijardu maraka, a na općinskim nivoima oko 180 miliona maraka. On iznosi i frapantan podatak – javna administracija u Federaciji BiH je čak četiri puta veća od prosjeka u Evropskoj uniji.
Premijer Nikšić ima računicu po kojoj, kada bi se sada ukinuli kantoni uz obavezu da plate ono što su dužni, Federaciji BiH bi automatski ostalo ove godine bar 500 miliona maraka i taj novac bi mogao biti uložen u ekonomiju i izgradnju novih cesta.
(VisokoIN)