Pandemijsko vrijeme za sektor kartona i kartonske ambalaže je bilo jako izazovno. U prvom valu pandemije kompanije iz ovog sektora morale su se suočiti s logističkim problemima i nemogućnosti uvoza sirovina.
Nakon prvog vala velike potražnje za robom, došao je period niske potražnje.
“Kada su naši izvoznici iz autoindustrije i industrije namještaja krenuli s redovnim izvozima tako se i potražnja oporavila. Krajem 2020. godine potražnja je nadmašila ponudu i krenuo je, do sada neviđeni talas poskupljenja sirovina koje uglavnom uvozimo iz EU”, kazao je za portal Akta.ba Ermin Neimarlija, komercijalni direktor tvornice kartona i kartonske ambalaže Neimax Visoko.
Povećane cijene sirovina
Prema njegovim riječima, u prvih nekoliko mjeseci imali su značajnih poteškoća u apsorbovanju povećanih cijena sirovina.
“U jednom momentu desilo se da su svi naši konkurenti krenuli s korekcijom cijena gotovih proizvoda i od tog trenutka više nismo imali probleme ovog tipa. Kako se cijene sirovina mijenjaju svakog mjeseca, tako su već svi učesnici na tržištu shvatili da se cijene moraju automatski prilagođavati i da je najvažnije da imate robu”, objašnjava on.
Dodaje da im puno veći problem u poslovanju zadaju kvote koje uvode proizvođači sirovina diljem svijeta. Sve fabrike su na 100% kapaciteta i nemaju mogućnosti pronaći alternativni izvor.
“Mi, već godinama, gradimo partnerske odnose s našim poslovnim partnerima i zahvaljujući takvom odnosu u ovom vremenu imamo dovoljno sirovina za rad”, ističe direktor Neimaxa.
Nastavljaju trend rasta
Pored svih problema s količinama i cijenama uspjeli su rasti u 2020. godini, a isti trend je nastavljen u 2021. godini.
“Naši partneri s kojima radimo su cijenili dugogodišnju saradnju i pozitivno odgovorili na našu povećanu tražnju za sirovinama, pa smo iskoristili slobodne kapacitete u proizvodnji i dovoljne količine sirovina da zadovoljimo povećanu potražnju koja je prisutna na tržištu”, napominje.
Na pitanje da li su u poslovanju imali neku potporu države, direktor Neimaxa navodi da od države očekuju samo da im ne stvara probleme.
“Od države je dovoljno da nam ne stvara probleme i da one koji se pojave sistemski riješi, a mi ćemo na bazi svoje produktivnosti i kompetencija osigurati konkurentnost na tržištima na kojima poslujemo. Trenutno aktivni podsticaji su uglavnom vezani za zapošljavanje i tu smo aktivni na nivou u kojem povećavamo broj zaposlenih. Ovakvi podsticaji su dobrodošli i pozdravljamo namjere naše države”, navodi on.
Govoreći o unapređenju procesa proizvodnje, Neimarlija kaže da su u pandemijskom vremenu imali neke manje investicije vrijednosti oko pola miliona KM.
“U narednoj godini planiramo značajnije investicije u proširenje kapaciteta s ciljem zadovoljavanja potreba i zahtjeva naših kupaca”, kaže nam on.
Neimax je izvozno orijentisana firma koja će ove godine imati rast od preko 40 posto u odnosu na 2020. godinu. Trenutno izvoze preko 40 posto proizvodnje u zemlje bivše Jugoslavije.
I u narednoj godini planiraju povećanje prodaje za dodatnih 40 posto i povećanje broja zaposlenih za 10-15 ljudi.