Po podacima rutinske statistike, u BiH je od registriranja prvog slučaja HIV/AIDS-a 1986. godine do mjeseca studenoga ove godine registrirano 221 osoba s HIV infekcijom, od kojih je 120 u stadiju AIDS-a. U FBiH u tom su razdoblju registrane 133 osobe s HIV infekcijom, od kojih je 74 u stadiju AIDS-a, kazala je danas u Mostaru zamjenica ministra civilnih poslova BiH Denisa Sarajelić-Maglić na promociji Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a te promociji HIV/AIDS Reursnog centra FBiH.
Po njezinim riječima, u prvih jedanaest mjeseci ove godine prijavljena su 24 nova slučaja zaraze HIV-om, od kojih su četiri osobe oboljele od AIDS-a, što je 9,5 puta manje od europskog prosjeka novootkrivenih osoba s HIV infekciom. U ovoj godini od AIDS-a u BiH umrla je jedna osoba.
BiH je zemlja s niskim stupnjem HIV epidemije, ali okolnosti u zemlji (loši socioekonomski uvjeti, visoka nezaposlenost, nedovoljna obrazovanost stanovništva, porast narkomanije i kriminala, prostitucija, trgovina ljudimai sl.) predstavljaju opasnost od njezina širenja, kazala je Denisa Sarajlić-Maglić.
Po izvještajima triju kliničkih centara – Sarajevo, Banja Luka i Tuzla, na kojima se liječe osobe kojima je potrebna antiretroviralna terapija, u BiH trenutno 108 osoba živi s HIV-om.
Govoreći o HIV/AIDS strategiji u BiH, Maglićeva je istaknula kako je ključna vizija strategije kojom se BiH trenutno rukovodi da naša zemlja bude država u kojoj će se postupno smanjivati broj novoinficiranih osoba virusom HIV-a te da se stvori okruženje koje će omogućiti svim osobama koje žive s HIV-om dug i kvalitetan život.
Što se tiče načina prenošenja HIV-a, IRC koordinator Resurs centra Jelena Ravlija kazala je kako je u BiH i dalje dominantan prijenos spolnim putem te injekciono korištenje droga.
U populacijsku skupinu izloženu povećanom riziku od HIV/AIDS-a spadaju homoseksualci, prostitutke i injekcioni korisnici droga.
I dalje dominira muški spol, a ove godine registrana je i jedna zaražena trudnica, dok je prije četiri godine zabilježen i jedan vertikalni prijenos, što znači da se situacija pomalo usložnjava, kazala je Ravlija, dodavši kako se najveći broj infekcija registrira u dobnoj skupini od 20 do 29 te od 40 do 49 godina starosti.
Po riječima federalnog koordinatora za HIV/AIDS Zlatka Čardaklije, BiH je i dalje zemlja s niskim stupnjem epidemije HIV-a. Ako promatramo samo naše susjedne zemlje, Hrvatska ima osam puta, a Srbija čak 20 puta više zaraženih osoba od BiH.
“Međutim, to su i dalje zemlje koje imaju vrlo nizak stupanj epidemije, a što se naših korisnika tiče, mi možemo još dugo vremena održavati ovakvo nisko stupu epidemije zahvaljujući, prije svega, ulaganjima države i entiteta, zavoda za javno zdravstvo i nevladinim organizacijama”, dodao je Čardaklija.
Procjenjuje se da danas u svijetu živi oko 34 milijuna osoba zaraženih HIV virusom, od čega 2,5 milijuna novoinficiranih slučajeva koji su registrirani tijekom 2011. godine, a 1,7 milijuna osoba umrlo je od posljedica AIDS-a.
U BiH se u zadnje dvije godine prosječno registra oko 26 inficiranih HIV-om, a najviše u populaciji s rizičnim ponašanjem.
(VisokoIN/Fena)