U Bosni i Hercegovini sutra će i zvanično započeti jednomjesečna predizborna kampanja za lokalne izbore koji će se održati 7. oktobra.
Prema dostupnim podacima, u centralni birački spisak upisano je ukupno 3.144.296 birača, od čega redovnih 3.085.546, a za glasanje putem pošte 37.359. Također, na spisku se nalaze i osobe koja imaju status raseljene osobe ili one koja glasaju u odsustvu, njih 10.709. Također, u spisku je i 10.682 građana koji će glasati u općini u kojoj su živjeli do 1991. godine.
Građani BiH sa pravom glasa moći će da glasaju za 84 političke stranke, 59 koalicija, 224 nezavisna kandidata i 16 lista nezavisnih kandidata.
Ovjereni su ukupno 30.351 kandidat za načelnike, 550 kandidata za gradonačelnike bh. gradova, kao i 29.652 kandidata za općinske vijećnike i 149 kandidata za predstavnike nacionalnih manjina.
U Republici Srpskoj će biti birano i pet gradonačelnika u gradovima Banja Luka, Prijedor, Bijeljina, Doboj i Trebinje. Također, glasat će se i za Skupštinu Brčko distrikta.
Na području Federacije BiH, najveća izborna borba vodit će se između četiri najveće političke stranke u tom entitetu, odnosno Socijaldemokratske partije (SDP), Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH, Stranke demokratske akcije (SDA) i Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH).
U Republici Srpskoj se već godinama vodi politička borba između vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), s jedne, i vodeće opozicione Srpske demokratske stranke (SDS), odnosno Partije demokratskog progresa (PDP) Mladena Ivanića, s druge strane.
Prema procjenama u SNSD-u, na ovogodišnju kampanju bit će potrošeno ukupno milion maraka, ali se vjeruje da je ta cifra u stvarnosti biti mnogo veća. Iz SDS-a poručuju da će troškovi kampanje ove stranke iznositi oko 400.000 KM, iako je limit 780.000 KM.
Na lokalnim izborima u RS-u 2008. godine zabilježena je veća izlaznost (58,3 posto) nego u Federaciji BiH (53,3 posto).
Ove godine veliku pažnju privlači izborna utrka u općini Srebrenici, gdje će se velika borba voditi između zajedničkog bošnjačkog kandidata Ćamila Durakovića i Vesne Kočević, kandidata svih srpskih stranaka u ovoj općini.
U Centralnoj izbornoj komisiji BiH tvrde da je do 3. avgusta ove godine u Srebrenici bilo registrirano 13.396 birača. Dok je prema podacima od 6. maja, u birački spisak u ovoj općini bilo upisano 12.674 birača s pravom glasa.
Prema podacima CIK-a BiH, u općini Srebrenica na izborima održanim 2002. godine bilo je upisano 21.375 birača, 2004. godine 20.615, 2006. godine 12.219, 2008. godine 15.944, dok je 2010. godine bilo 12.598 registriranih birača.
Isto tako, i u Distriktu Brčko će biti vrlo zanimljivo, jer se tamo od kraja rata vodi velika utrka, ne samo za partijske, već i nacionalne interese.
Iako još nisu poznati egzaktni podaci o ukupnim troškovima predstojećih izbora, za aktivnosti koje provodi CIK u budžetu institucija osigurana su 4,3 miliona KM. Ostale izborne troškove snose općine. One će iz svojih budžeta morati izdvojiti 4,5 miliona KM na ime naknada za rad članova biračkih odbora i troškove vezano za opremanje biračkih mjesta.
Također, predstavnici 30 stranaka iz BiH u srijedu su u Sarajevu potpisali kodeks ponašanja političkih partija u izbornoj kampanji. To su odbili učiniti predstavnici dvije najjače političke stranke iz RS-a, SNSD i SDS.
Stranke su se obavezale da će voditi izbornu kampanju slobodno, otvoreno, javno i argumentirano, da neće koristiti javna sredstva i dobra u svrhu izborne kampanje, da neće vršiti negativan politički utjecaj na organe za sprovođenje izbora s ciljem favoriziranja sopstvenih političkih ciljeva, da neće uticati na opredjeljenje birača potkupljivanjem, te da ih neće ucjenjivati ili zastrašivati.
Prema postojećem Izbornom zakonu BiH, svaki državljanin BiH s navršenih 18 godina života ima pravo da glasa i da bude biran.
(VisokoIN/AA)