Živa na termometrima u Bosni i Hercegovini i narednih dana dosezat će 40 stepeni, a u pojedinim krajevima naše zemlje i više, najavljuju meteorolozi.
Bosanci i Hercegovci jučer su se “kuhali” u još jednom teškom i pretoplom danu. Pojačan rad ovih dana posebno imaju službe hitne pomoći širom BiH, a sindikat je zatražio da se radnicima olakša rad u vrijeme ekstremno visokih temperatura.
Izuzetno toplo vrijeme bez padavina meteorolozi iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda najavljuju do polovine jula, nakon čega su moguće padavine i neznatno niže temperature. Meteorolog Željko Majstorović ne ohrabruje kada je riječ o vremenskim prilikama za naredne dane.
‘Statističke analize pokazuju da bi juli u pogledu srednje temperature trebao biti iznad višegodišnjeg prosjeka (19,2 stepena). Posebno će biti topla prva polovina mjeseca. Ukupna količina padavina bit će ispod višegodišnjeg prosjeka’, kazuje Majstorović.
Savez samostalnih sindikata BiH uputio je jučer zahtjev federalnom ministru rada i socijalne politike Vjekoslavu Čamberu da, u skladu sa zakonom i svojim nadležnostima, hitno procijeni stepen ugroženosti stanovništva visokim temperaturama te da, u slučaju da ovakve temperature budu i naredna dva dana, proglasi stanje elementarne nepogode.
Sindikat podsjeća da je Svjetska meteorološka organizacija definirala da se o toplotnom udaru radi kada je maksimalna dnevna temperatura pet i više dana uzastopno za pet stepeni viša od prosječne maksimalne temperature za taj period u posljednjih 30 godina.
Meteorolozi najavljuju da će najtoplije biti u Mostaru, ali i u cijeloj Posavini. Majstorović napominje da je juni bio u pogledu srednje temperature znatno iznad višegodišnjeg prosjeka. U mnogim krajevima u BiH, juni je bio i najtopliji u stogodišnjem nizu.
‘Apsolutni maksimumi nisu probijeni. Sume padavina bile su znatno ispod višegodišnjeg prosjeka. Juni je bio najoskudniji s padavinama od početka službenih mjerenja’, kazao je Majstorović.
Meteoalarm za regiju Banje Luke i jučer je pokazivao “crveni nivo” opasnosti, jer se temperatura u ovom gradu sa oko 38 stepeni opasno približavala broju 40, zbog čega se oglasila većina nadležnih službi dajući savjete i upozorenja. Utočište od gradske vreve, Banjalučani su uglavnom potražili na riječnim kupalištima, odnosno obalama Vrbasa i Vrbanje. Iz Hidrometeorološkog zavoda RS, međutim, od danas najavljuju blagi pad temperature, piše Dnevni avaz.
‘To nikako ne znači da će doći do zahladnjenja ili osvježenja, ali će od utorka temperatura u Banjoj Luci biti niža za jedan do dva stepena’, istakli su dežurni hidrometeorolozi.
Preporuke ljekara
Veliki broj kolapsa zabilježen je u svim gradovima. Ljekari potcrtavaju da ovakva situacija nije bezazlena i da se moraju poštivati upute koje daju. Nezrina Zijadić, doktorica Hitne pomoći u Sarajevu, apelira na sve građane da se uozbilje, jer indeks UV zračenja je visok i zaštita je posebno neophodna starcima, djeci i trudnicama.
‘Najbolja prevencija za sve jeste ostanak u kući. Međutim, mlađa populacija koja radi mora piti što više tečnosti, izbjegavati gazirana pića i kofein te koristiti šešire i kape’, ističe Zijadić.
Roditelji s djecom bez potrebe se ne trebaju kretati, kao ni starci i hronični bolesnici.
‘Vjerujte da imamo toliko posla da jedva stižemo. Prostorije se trebaju zamračiti i piti voda i limunada. Ko ima obaveza, neka to završi u jutarnjim ili popodnevnim satima. Nije ovo ljeto kao nekad. Tropske su vrućine na koje naš organizam ne zna reagirati’, naglašava Zijadić.
Ljekari preporučuju i lakšu ishranu. Konzumacijom sezonskog voća i povrća smanjuje se mogućnost kolabiranja.
Ugrizi pasa i krpelja
Doktorica Nerzina Zijadić ističe da su psi zbog velikih vrućina izuzetno agresivni.
‘Imamo pojačan broj ugriza pasa i krpelja. Prilikom odlaska u prirodu obavezne su adekvatna obuća i odjeća, kao i pregled tijela nakon toga. Patike i pamučne duge hlače najbolja su zaštita’, dodala je Zijadić.
Preporuke Ministarstva rada
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike izdalo je saopćenje kojim se poslodavcima preporučuje da, zbog nepovoljnih vremenskih prilika izazvanih visokim temperaturama zraka, provedu mjere zaštite na radu kojima će spriječiti nastupanje posljedica po život i zdravlje zaposlenika.
Navodi se i da poslodavci mogu mjere zaštite osigurati preraspodjelom radnog vremena ili raspoređivanjem zaposlenika na druge poslove tokom radnog vremena.
Preporuke ljekara
• Obavezno nositi šešire
• Jesti sezonsko voće i povrće
• Piti vodu i prirodna pića
• Smanjiti kretanje
• Djecu ne izvoditi u šetnju
Jučerašnje temperature
• Sarajevo: 41 stepen
• Mostar: 41 stepen
• Banja Luka: 37 stepeni
• Tuzla: 36 stepeni
• Zenica: 34 stepena
(VisokoIN)