Prema podacima dječjih domova i drugih ustanova, u BiH godišnje bude napušteno između 150 i 200 djece, najčešće zbog teške ekonomske situacije.
UNICEF upozorava da u bivšim komunističkim zemljama, u koje spada i BiH, godišnje bude napušteno oko 15.000 djece, a prema ovom izvještaju, situacija je posebno zabrinjavajuća u BiH.
Tome u prilog govore i podaci da je sve više slučajeva da majke ostavljaju svoje tek rođene bebe u porodilištima i da ih čak ne žele ni vidjeti nakon porođaja.
U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) su potvrdili da je samo u toku ove godine u njihovom porodilištu ostavljeno devet beba i da se taj broj povećava posljednjih godina, pišu Nezavisne novine.
“Imamo situacija da majke nakon poroda neće da vide svoju bebu. Beba, na primjer, bude u susjednoj sobi, a majka neće uopšte da je vidi, vjerovatno misli da će joj tako biti lakše ostaviti je”, kažu u KCUS.
Nadležni u dječjim domovima ističu da je osnovni razlog teška finansijska situacija i da samohrane majke ne mogu same da podižu djecu, zbog čega se odluče ostaviti ih, jer se nadaju da će im u domu biti bolje.
Enisa Herceg, socijalna radnica u Domu porodice iz Zenice, kazala je da je ove godine u ovu ustanovu smješteno 17 djece i da ih sada ukupno ima 127.
“Dešava se, na primjer, da se roditelji razvedu i dovedu nam odjednom šestero djece jer ih ne želi nijedan roditelj. Najčešće djecu ostavljaju zbog problema u porodici”, kazala je Hercegova.
Iz JU Dječiji dom “Rada Vranješević” je saopšteno da broj djece koja se smještaju u dom stalno varira.
“Trenutno u Domu boravi 72 djece i mladih. Tokom ove godine u Dom je na kraći ili duži period smješteno dvanaestoro djece od strane nadležnih centara za socijalni rad”, kazala je Svjetlana Blagojević, direktor Doma “Rada Vranješević”.
Kako kaže, najčešće u Dom dolaze djeca i mladi iz porodica sa socio-ekonomskim problemima, zbog kojih porodica postaje ugrožena iz raznih razloga, pa roditelji ne mogu djeci obezbijediti adekvatnu njegu.
“Sve je veći broj roditelja sa zdravstvenim problemima i porodica sa poremećenim odnosima, što direktno za posljedicu ima i sve veći broj djece i mladih sa poremećajima u ponašanju”, istakla je Blagojevićeva.
Rajko Drinić, direktor Doma za djecu i omladinu iz Prijedora, kazao je da je trenutno u ovu ustanovu smješteno 200 djece.
“Broj djece koja su smještena kod nas je isti kao i prethodnih godina, a ima dosta djece koja su napuštena jer se o njima nisu mogli brinuti zbog loše ekonomske situacije”, istakao je Drinić.
Saudin Đurđević, v.d. direktora u Dječijem domu Bjelave u Sarajevu, kazao je da godišnje u ovaj dom bude smješteno oko 30 napuštene djece, a da su razlozi napuštanja djece različiti.
“Razlozi su različiti, najčešće su to nesređeni porodični problemi, u koje su uključeni i ekonomski i zdravstveni problemi, i onda to sve zajedno kulminira”, istakao je Đurđević.
U Centru za djecu bez roditeljskog staranja “Duga” u Kulen Vakufu ove godine primljeno je 11 djece.
(VisokoIN)