Ne samo da diplomatija “nije za svakog” nego se slobodno može reći da je mali broj ljudi koji zaista imaju dara i znanja za taj posao, napisao je jednom Ivo Andrić.
U Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti u Sarajevu danas je otvorena izložba “Ivo Andrić u diplomatiji” i ovo je nova priča o književniku i nobelovcu koju su organizirali Arhiv Jugoslavije, Arhiv Bosne i Hercegovine i Arhivističko udruženje BiH (AUBiH).
– Izložba je plod rada Arhiva Jugoslavije i Arhiva BiH, plod dobre i iskrene saradnje jer je ova baština nastala u zajedničkoj zemlji, rekao je otvarajući izložbu Šaban Zahirović, direktor Arhiva BiH, izražavajući žaljenje što zbog vremenskih prilika izložbi nije mogao prisustvovati i direktor Arhiva Jugoslavije Miladin Milošević.
Izložba sadrži 34 arhivska dokumenta koja Andrića prate kroz diplomatsku službu u kojoj je proveo 21 godinu, te posjetioci mogu vidjeti fotografije diplomatskih predstavništava Kraljevine SHS/Jugoslavije u kojima je radio počevši od Vatikana 1920. godine, potom Bukurešta, Rima, Pariza, Madrida, Brisela, Marseja, Ženeve i sve do Berlina 1941. godine.
– Kao diplomat Andrić je službovao u interesu tadašnje Kraljevine Jugoslavije te se na izložbi može vidjeti i njegov završni kurs za diplomatu, rekao je Sejdalija Gušić, predsjednik Arhivističkog udruženja BiH.
Direktor arhiva Republike Srpske Dušan Popović je rekao da izložba zapravo govori i o tome koliko je Andrić bio temeljit, ne samo kao književnik nego i kao diplomat a iz dokumenata se vidi da je “njegov kodeks u pripremi za ambasadora, atašea, bio jako strog”.
– Impresioniran sam njegovim stvaralaštvom i kao književnika i kao diplomate, njegovim načinom komunikacije, rekao je Popović.
(VisokoIN/Fena)