Skupština Srbije usvojila je kasno večeras Rezoluciju o Kosovu. Rezolucija predviđa i nastavak dijaloga sa Prištinom, javio je dopisnik agencije Anadolija.
Nakon više od trinaest sati rasprave za rezoluciju je glasalo 175, protiv je bilo 19, dok dvoje nije glasalo od ukupno prisutnih 195 poslanika. Skupština Srbije broji ukupno 250 mjesta.
Kako je navedeno u prijedlogu platformom se utvrđuju osnovni principi za političke razgovore sa predstavnicima privremenih institucija samouprave (PIS) u Prištini.
Srbija, u skladu sa međunarodnim pravom, Ustavom i voljom građana, ne priznaje i nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, navedeno je u prvoj tački prijedloga rezolucije.
Cilj razgovora je, kako se navodi u rezoluciji, stvaranje preduslova da srpska zajednica i druge nacionalne zajednice na cjelokupnom području Kosova budu u mogućnosti da jačaju, rastu i žive u miru i sigurnosti.
Vlada Srbije se usvojenim dokumentom ovlašćuje da nastavi sa implementacijom već postignutih dogovora i sporazuma sa predstavnicima Prištine.
Predstavnici Republike Srbije obavezuju se da u nastavku dijaloga o rješavanju tehničkih i političkih pitanja sa predstavnicima PIS u Prištini i predstavnicima međunarodne zajednice buduće sporazume postižu u skladu sa stavovima i osnovnim ciljevima ove rezolucije, nastojeći da se sa predstavnicima PIS u Prištini postigne sveukupni dogovor.
U daljem tekstu se navodi da razgovori sa predstavnicima PIS u Prištini i svaki dogovor koji bude postignut treba da daju doprinos evropskim integracijama Srbije.
Prije glasanja da neće podržati prijedlog rezolucije izjasnile su se Demokratska stranka Srbije (DSS), Liberalno demokratska partija (LDP) i Liga socijal-demokrata Vojvodine (LSV).
Najjača opoziciona Demokratska stranka svoju podršku rezoluciji uslovila je skidanjem oznake tajnosti sa predviđenog dokumenta kako bi se ustanovilo tačno o kojem tekstu je riječ.
Rezoluciju o Kosovu podržale su članice vladajuće koalicije Srpska napredna stranka (SNS), Socijalistička partija Srbije (SPS), Udruženi regioni Srbje (URS), Partija Udruženih penzionera Srbije (PUPS), Jedinstvena Srbija, Nova Srbija, (SVM),Socijaldemokratska partija Srbije (SDPS)i Stranka Demokratske Akcije (SDA) Sandžaka, Narodna stranka (NS) ali i opozicione Srpski pokret obnove (SPO-DHSS) i Savez Vojvođanskih Mađara.
Glasanje o rezoluciji uslijedilo je nakon donošenja odluke o skidanju tajnosti sa tog dokumenta.
U višesatnoj raspravi premijer Srbije Ivica Dačić je odgovarajući poslanicima DSS-a koji su ga optužili “da je izdajnik”, rekao da dok su “drugi predstavnici vlasti pregovarali s Albancima oni postojali jači i sve nezavisniji.
“Nikada nećemo uraditi ono što što nije u interesu našeg naroda. Ne prihvatam da me nazivate izdajnikom”, rekao je Dačić i naglasio da “nisu dali Kosovo za datum za otpočinjnaje pregovora za ulazak u EU”.
“Moja partija je bila na stubu srama zato što je branila Srbe u BiH. Uhapšen nam je predsednik i odveden u Hag zato što je branio svoju zemlju”, podsjetio je Dačić i odgovorajući na optužbe o izdaji istakao da nikada nije bilo nacionanije vlade nego što je to slučaj sada.
Premijer Dačić je tokom debate poručio poslanicima i da Srbija više ne smije da ide u poraze već u pobjede na Kosovu.
“Dajte da jednom zajedno pobedimo na tom Kosovu”, poručio je on.
(VisokoIN/AA)