Pogranične gradove u BiH sve više opsjedaju građani susjednih zemalja, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, koji u dane vikenda dolaze u šoping zbog nešto povoljnijih cijena robe i usluga.
Naime, kupuje se skoro sve, od hrane preko namještaja i bijele tehnike, do odjeće, obuće i igračaka. Jedan od najvećih razloga njihove kupovine u BiH je povrat poreza na dodatu vrijednost, koji se obračunava po jedinstvenoj stopi od 17 odsto.
Pored toga, stanovništvo susjednih zemalja u bh. pogranična mjesta dolaze i po alkoholna pića, prerađevine od duhana i gorivo, iako se na njih ne odnosi pravo na povrat PDV-a.
Uštede, pak, nisu zanemarljive kako zbog povrata poreza stranim državljanima, tako i zbog jeftinijih artikala, pa se, kako kažu, na kupljenu robu vrijednosti od 100 KM može uštedjeti i do dvadesetak KM.
Tako je jedan Trebinjac rekao da je dovoljno “baciti” pogled na trebinjsku pijacu, ali i trgovine u koje vikendom dolazi mnoštvo ljudi s automobilima stranih registracija.
On je dodao da “stranci” dolaze i zbog korištenja raznih usluga, poput automehaničarskih, ali i zbog kupovine goriva, koje je nešto jeftinije, pa se na pun rezervoar može uštedjeti. Najčešće dolaze Dubrovčani i građani Herceg Novog, ali nisu rijetki ni posjetioci iz Kotora, Nikšića i Podgorice.
Pored Hercegovine, u dane vikenda iz Slavonskog Broda preko Save u Brod prelaze kolone automobila s hrvatskim registarskim tablicama iz raznih gradova, jer žele da povoljnije šopinguju u bh. trgovinama.
Ista je situacija i u Gradišci, pa tako u tamošnje tržne centre, ali i na pijacu dolaze građani Hrvatske. I Bijeljina je često odredište građana Srbije, koji dolaze zbog povoljnije kupovine stvari za domaćinstvo i hrane, ali i zbog goriva, koje je jeftinije. Isto tako, zadovoljno trljaju ruke i trgovci u Gorici kod Gruda, zatim u Orašju, Bihaću i Neumu, jer i oni prihvataju kupce iz Hrvatske. Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, rekao je da je ta pojava prisutna već godinama, te da je u tim slučajevima “čista računica”, jer stanovnici susjednih država kupuju robu jeftiniju za 17 odsto. On je naveo da se nama pritom nešto povećava izvoz i tražnja za određenom robom. Sve ovo potvrđuju i podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, koji pokazuju da su strani državljani tokom prošle godine u BiH podnijeli oko 165.000 zahtjeva za povrat novca po osnovu PDV-a vrijednosti oko 7,5 miliona KM. Njihovi podaci pokazuju i da su granični prelazi na kojima se najviše iznosila roba kupljena u BiH Orašje, Gorica, Gradiška, Šamac, Rača, Pavlovića most, Brčko i Uvac.
“Uslov za povrat PDV-a je kupovina veća od 100 KM i da se obrazac za povrat poreza podnese u roku od tri mjeseca od dana kupovine u BiH”, kazao je Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, i dodao da je taj šoping upravo najintenzivniji tamo gdje postoji više tržnih centara.
(VisokoIN/Nezavisne)