Ukidanje bezviznog režima bila bi kontraproduktivna mjera

Dugotrajne procedure za rješavanje zahtjeva za azil u pojedinim zemaljama Evropske unije, uz prateću socijalnu pomoć, djeluju kao magnet za azilante sa zapadnog Balkana čiji broj iz godine u godinu raste, iako njihovi zahtjevi u najvećem broju slučajeva bivaju odbijeni kao neosnovani.

Na nivou EU, broj azilanata iz zemalja zapadnog Balkana raste od 2009., ali su oni koncentrirani u nekoliko zemalja – dvije trećine svih zahtjeva tokom 2012. podnijeto je u Njemačkoj, Švedskoj i Belgiji, u kojima procedura, zajedno s rokovima za žalbu, može potrajati i više mjeseci.

Prema podacima iz nekoliko evropskih zemalja u kojima je prošle godine bilo najviše azilanata iz Srbije, procent pozitivno riješenih zahtjeva za azil iznosio je između nula i tri posto. Na nivou EU, u trećem kvartalu 2012., prema podacima Eurostata, gotovo svi zahtjevi iz Srbije su odbijeni.

Srbija je, ne računajući Kosovo, u trećem kvartalu 2012. s 5.370 podnijetih zahtjeva bila četvrta na listi zemalja po broju građana koji su zatražili azil u nekoj od zemalja EU. U tom periodu u EU azil je zatražio i gotovo jednak broj građana Makedonije, 5.315, i još 2.500 s Kosova.

Građani s područja bivše Jugoslavije 2012. podnijeli su trećinu od ukupnog broja zahtjeva za azil u Njemačkoj ali, prema navodima njemačkog MUP-a, “ni u jednom slučaju nije ustanovljen progon relevantan za dobijanje azila”.

U posljednjem kvartalu 2012., međutim, u Njemačkoj je drastično smanjen priliv azilanata sa zapadnog Balkana. Između ostalog, zahtjevima državljana Srbije i Makedonije davana je prednost u proceduri koja je skraćena na samo desetak dana, čime su drastično smanjena i socijalna davanja.

Najveći porast ukupnog broja azilanata u trećem kvartalu 2012, prema podacima Eurostata, zabilježen je u Njemačkoj, Švedskoj i Švicarskoj, a među azilantima sa zapadnog Balkana najbrojniji su građani Srbije i Makedonije.

U analizi Evropske inicijative za stabilnost iz januara ove godine navodi se da je broj azilanata sa zapadnog Balkana u zemljama EU u porastu otkako su građanima tih zemalja ukinute vize za putovanja u EU, ali se u isto vrijeme povećanje broja azilanata sa zapadnog Balkana dovodi u direktnu vezu s dužinom procedure po kojoj se zahtjevi za azil rješavaju.

Zaključuje se da je u najvećem broju slučajeva riječ o ljudima koji pokušavaju da iskoriste socijalnu pomoć i druge beneficije koje im u skladu s propisima zemlje u koju su došli sleduju dok čekaju da njihov zahtjev bude riješen, dok je zanemarljiv broj onih koji imaju osnovane razloge da zatraže azil.

Stoga, po mišljenu autora analize, suspenzija bezviznog režima za zemlje zapadnog Balkana ne bi bila pravo rješenje za problem azilanata, već “drakonska i kontraproduktivna mjera koja bi ugrozila kredibilitet vizne politike EU”.

Moguće rješenje autori vide u kombinaciji mjera na nacionalnom nivou i na nivou EU. Članice EU trebalo bi da promijene propise i skrate procedure za rješavanje zahtjeva za azil iz zemalja zapadnog Balkana, dok bi EU sve zemlje zapadnog Balkana obuhvaćene viznom liberalizacijom trebalo da proglasi za “sigurne zemlje”.

(VisokoIN)

Vezani članci

Na predstojećoj plenarnoj sjednici: Ustavni sud BiH mijenja pravila

Visokoin.com

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Visokoin.com

Vlašić i dalje top zimska destinacija u središnjoj Bosni

Visokoin.com

U Mostaru prva smrt od gripe

Visokoin.com

Kako su Arapi otkrili Balkan

Visokoin.com

Stefanović: Dio pronađenog oružja sa ratišta iz Hrvatske i BIH

Visokoin.com

Saznajte kakvo nas vrijeme očekuje u narednim danima

Visokoin.com

Novinar CNN-a uporedio rat u Siriji sa onim u BiH

Visokoin.com

Rakom korijena zaraženo 400.000 sadnica maline

Visokoin.com

Drugi smrtni slučaj zabilježen u BiH: Preminula pacijentica zaražena virusom A H1N1

Visokoin.com

Fahrudinu Radončiću određen pritvor u trajanju 30 dana

Visokoin.com

10 zanimljivih činjenica o BiH koje niste znali

Visokoin.com

Bosanci su nešto najbolje što se dogodilo St. Louisu

Visokoin.com

Marinac iz BiH: Šta se dogodilo sa Amerikom u koju smo došli

Visokoin.com

Asim Sarajlić podnio ostavku na mjesto šefa Kluba SDA

Visokoin.com

Agenti SAD su stigli i kreću na teroriste u BiH

Visokoin.com

Petnaestogodišnjak podlegao nakon samoranjavanja pištoljem

Visokoin.com

Enra Suljić vršilac dužnosti generalne direktorice UKCS-a

Visokoin.com

Sjećate li se Seke s omota čokolade? Evo gdje je sada

Visokoin.com

Donacijom municije BiH će konkretno pomoći u borbi protiv ISIS-a

Visokoin.com

Sin efendije Beganovića lažno prijavio napad na sebe!

Visokoin.com

Alarmantno u Olovu: Grad bez struje, nastava prekinuta

Visokoin.com