Zašto su Radovana Karadžića napustili najbliži saradnici i generali?

Sutra će u Haškom tribunalu biti izrečena presuda u postupku zbog nepoštovanja Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) protiv ratnog komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), penzionisanog generalaRadislava Krstića, koji je osuđen na 35 godina zatvora za genocid u Srebrenici.

Naime, Krstiću je suđeno jer je u tri navrata odbio da pred Haškim tribunalom svjedoči u odbranu svog nekadašnjeg vrhovnog komandanta Radovana Karadžića, uz obrazloženje da mu narušeno zdravlje to ne dozvoljava.

Dok se čeka presuda Krstiću, stigla je odluka bivše predsjednice RS Biljane Plavšić da i ona ne želi da svjedoči u korist Karadžića jer, kako je navela, nije u stanju, a ‘taj čovjek je ničim dobrim nije zadužio’.

Raspravno vijeće je i u maju ove godine odobrilo tri zahtjeva Karadžića i izdalo obavezujuće naloge za svjedočenje bivšim generalima Vojske RS Zdravku Tolimiru, Ljubiši Beari i Radivoju Miletiću.

Sva trojica su, iz različitih razloga, otkazali poslušnost nekadašnjem vrhovnom komandantu i odbili su da svjedoče u njegovu odbranu.

Nakon toga još su dva generala, Milenko Živanović i Svetozar Andrić, otkazali poslušnost i odbili da dobrovoljno svjedoče pa su im izdati obavezujući nalozi.

Novinar agencije Anadolija istraživao je šta je razlog pobune najbližih saradnika i generala protiv bivšeg vrhovnog komandanta.

Direktor i urednik agencije Sense i dugogodišnji izvještač iz Haškog tribunala Mirko Klarin kazao je da je ”puno generala VRS posljednjih mjeseci otkazalo poslušnost svom bivšem vrhovnom komandantu i odbilo da svjedoči u njegovu odbranu”.

”To pokazuje da ostaju stare (ratne) podjele između ‘Mladićevih’ i ‘Radovanovih’ generala (poput Stanislava Galića i Dragomira Miloševića, koji su se rado odazvali predsjednikovom pozivu). Drugo, generali ne žele da se podvrgnu unakrsnom ispitivanju od strane tužioca, u strahu da bi se mogli inkriminisati i, pošto su neki već osuđeni, umanjiti svoje šanse u žalbenom postupku”, komentirao je Klarin.

Kako se na oba suđenja trenutno izvode dokazi o genocidu u Srebrenici, podsjeća Klarin (Haško tužilaštvo u slučaju ‘Mladić’, a odbrana u slučaju ‘Karadžić’), zanimljivo je vidjeti kako jedan na drugog prebacuju odgovornost za ono sto se dogodilo.

”Karadžić to čini direktnije i otvorenije od Mladićevih branilaca”, ocijenio je Klarin.

Bošnjački oficir za vezu sa Haškim tribunalom Amir Ahmić naglasio je kako se u ovom slučaju radi o odnosima koji su naslijeđeni iz ratnog perioda u BiH.

”Plavšić se u jednom periodu odvojila od Karadžića. Ti animoziteti su se prenijeli i u Hag. Osim toga, drugačiji su pristupi u odbrani Ratka Mladića i Radovana Karadžića. Očigledno da svako tu ima svoje favorite i svoje svjedoke. Kao da su se između sebe dogovorili i podijelili svjedoke”, komentirao je Ahmić.

Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, kazala je da se u ovom slučaju radi o ljudima iz najužeg rukovodstva RS-a, koji se danas praktično distanciraju od Karadžića i njegovih (ne)djela.

”Moguće je da odbijaju da svjedoče jer bi njihova svjedočanstva mogla da budu optužujuća po Karadžića. Karadžić za mnogo toga treba odgovarati”, dodala je Biserko i upozorila kako se u procesu pred Haškim tribunalom cijela stvar svela na RS i njenu vojsku, te da u cijeloj priči praktično nedostaju Beograd i Srbija, koji su imali značajnu ulogu u užasu koji se 90-tih dešavao na zapadnom Balkanu.

Radovan Karadžić je bivši predsjednik Republike Srpske, vođa Srpske demokratske stranke i vrhovni komandant vojske bosanskih Srba. Tereti se za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona ili običaja ratovanja, počinjene u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Radovan Karadžić je nakon višegodišnjeg skrivanja uhapšen u Srbiji prije pet godina, a u pritvor Međunarodnog suda prebačen je 30. jula 2008.

(VisokoIN/AA)

Vezani članci

Na predstojećoj plenarnoj sjednici: Ustavni sud BiH mijenja pravila

Visokoin.com

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Visokoin.com

Vlašić i dalje top zimska destinacija u središnjoj Bosni

Visokoin.com

U Mostaru prva smrt od gripe

Visokoin.com

Kako su Arapi otkrili Balkan

Visokoin.com

Stefanović: Dio pronađenog oružja sa ratišta iz Hrvatske i BIH

Visokoin.com

Saznajte kakvo nas vrijeme očekuje u narednim danima

Visokoin.com

Novinar CNN-a uporedio rat u Siriji sa onim u BiH

Visokoin.com

Rakom korijena zaraženo 400.000 sadnica maline

Visokoin.com

Drugi smrtni slučaj zabilježen u BiH: Preminula pacijentica zaražena virusom A H1N1

Visokoin.com

Fahrudinu Radončiću određen pritvor u trajanju 30 dana

Visokoin.com

10 zanimljivih činjenica o BiH koje niste znali

Visokoin.com

Bosanci su nešto najbolje što se dogodilo St. Louisu

Visokoin.com

Marinac iz BiH: Šta se dogodilo sa Amerikom u koju smo došli

Visokoin.com

Asim Sarajlić podnio ostavku na mjesto šefa Kluba SDA

Visokoin.com

Agenti SAD su stigli i kreću na teroriste u BiH

Visokoin.com

Petnaestogodišnjak podlegao nakon samoranjavanja pištoljem

Visokoin.com

Enra Suljić vršilac dužnosti generalne direktorice UKCS-a

Visokoin.com

Sjećate li se Seke s omota čokolade? Evo gdje je sada

Visokoin.com

Donacijom municije BiH će konkretno pomoći u borbi protiv ISIS-a

Visokoin.com

Sin efendije Beganovića lažno prijavio napad na sebe!

Visokoin.com

Alarmantno u Olovu: Grad bez struje, nastava prekinuta

Visokoin.com