Na jučerašnjoj ponovljenoj sjednici Skupštine „Bosnalijeka“ koju je sazvala vlasnička struktura, sa v. d. direktorom Šefikom Handžićem na čelu, zetom smijenjenog ranijeg višegodišnjeg direktora Edina Arslanagića, razriješen je stari Nadzorni odbor (NO) s Veljkom Trivunom na čelu, te je izabran novi.
Time je potvrđeno paralelno funkcionisanje dvije uprave u ovoj kompaniji.
Na ovoj sjednici, osim bivšeg predsjednika NO Veljka Trivuna, prihvaćene su ostavke još dva člana Janeza Bojca i Mirne Sijerčić. Time je formiran novi NO, a izabrani su Ahmed Žilić, Zdenko Mihajlović i Fahir Baraković.
Uprkos velikom lobiranju Bakira Alispahića, člana Kadrovske komisije SDA, njegov sin Mirza Alispahić, koji se nalazio među kandidatima, nije dobio potrebnu većinu za ulazak u ovaj NO, piše Dnevni avaz.
Skupštini, održanoj u kompaniji “Bosnalijeka”, prisustvovalo je 39,09 posto dioničara s pravom glasa, što je bilo dovoljno za kvorum. Ispred Vlade FBiH na jučerašnju Skupštinu došao je Nedžad Numić, kojeg je imenovao federalni ministar energije, rudarstva i industrije Erdal Trhulj (SDA).
S druge strane, Numić nije prisustvovao Skupštini održanoj 25. maja koju je sazvao većinski pojedinačni vlasnik „Bosnalijeka“ luksemburška firma Haden, a za koju je Komisija za vrijednosne papire FBiH potvrdila da nisu utvrđene nezakonitosti i nepravilnosti za njeno održavanje, nakon čega su članovi tada izabranog NO upisani u registar emitenata.
Edin Dizdar, opunomoćenik Hadena, kazao je za „Avaz“ da do jučerašnje Skupštine koju je sazvao Handžić uopće nije trebalo ni doći jer ju je otkazao legalni NO koji je izabran 25. maja.
“Oni mogu osporavati šta hoće. Mi se nećemo zamarati njihovom Skupštinom, ona je, prema našem mišljenju, otkazana. Mi ćemo se na sve načine boriti da to osporimo. Da bi ti novi članovi NO preuzeli mandat, moraju dobiti legalnost pred Komisijom za vrijednosne papire FBiH, kao što smo mi” – kazao je Dizdar.
Potcrtao je da su rješenja koja je odobrila Komisija za vrijednosne papire FBiH konačna i izvršna i ona se mogu pobijati samo putem Kantonalnog suda u Sarajevu.
I Veljko Trivun, bivši član NO, smatra da probleme u kompaniji može riješiti samo sud, ali on smatra da je jedini nadležan Općinski sud u Sarajevu.
Ulaz dozvoljen samo odabranim medijima
Inače, na jučerašnju sjednicu Skupštine „Bosnalijeka“ mogli su ući samo odabrani kako dioničari tako i novinari.
Zaštitarima firme prethodno su date instrukcije da u krug kompanije puste samo predstavnike određenih medija, među kojima se našlo „Oslobođenje“, FTV, TV1, „Hayat“ te novinska agencija Onasa, dok ulaz nije bio dozvoljen novinarima BHRT-a, FACE TV-a i „Dnevnog avaza“, pod izgovorom da nisu akreditirani, što nije bilo tačno.
Tek sat nakon početka rada Skupštine puštena je ekipa BHRT-a, dok je novinarima FACE TV-a i „Dnevnog avaza“ ulaz dozvoljen dva sata kasnije.
(visokoIN)