Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik najavio je za utorak nove razgovore s predsjednikom SDP-a BiH Zlatkom Lagumdžijom, kao i mogućnost da se dođe do određenih približavanja stavova o nekim važnim pitanjima.
Dodik je naveo da je zahtjev za smjenu Lagumdžije s mjesta ministra vanjskih poslova BiH povučen kao tačka dnevnog reda sjednice parlamenta BiH, jer nisu bili sigurni da će za to biti potrebna većina.
‘Željeći da izgradimo jednu novu situaciju, razgovarali smo s Lagumdžijom i razgovori pokazuju određeno približavanje po važnim pitanjima, za koja mislimo da su važna i za RS i koja bi mogla da deblokiraju neka dugogošnja pitanja, koja su potpuno iracionalno postavljena u BiH’, ustvrdio je Dodik najavljujući nastavak tih razgovora u utorak.
Ukoliko dođe do određenih rezultata i do ispravljanja određenih grešaka, kaže, može se govoriti da ta saradnja s Lagumdžijom bude i održiva.
Kao grešku navodi to što je Lagumdžija prekršio Ustav BiH, jer je bez saglasnosti Predsjedništva BiH dao smjernice za ponašanje predstavnika BiH u UN-u te time prekršio i međustranački dogovor.
‘Naš prigovor na to ostaje još uvijek. Moramo biti sigurni da će to biti otklonjeno i tražimo mehanizme te vrste’, rekao je Dodik za Radio RS.
Najavljenu posjetu visoke predstavnice EU za vanjsku i sigurnost Catherine Ashton i američke državne sekretarke Hillary Clinton Dodik vidi kao priliku da se iskažu novi zahtjevi za ubrzavanje procesa evropskih integracija, kao i još nekih pitanja te dodatnu saradnju u okviru BiH.
Bit će to prilika i da potvrdi privrženost Dejtonskom mirovnom sporazumu, što kaže, nije sporno, ali je problem u praktičnom djelovanju u BiH.
On ponovo krivi visoke predstavnike, posebno, Paddyja Ashdowna, za, kako kaže, političko nasilje i prekrajanje Ustava BiH i niz nezakonitih odluka.
‘To je dovelo do sadašnje blokade’, ustvrdio je Dodik i dodao da je bilo bolje da su domaći političari tražili rješenje i postizali dogovor, bez obzira koliko teško se do njega dolazi.
Vjeruje i da će međunarodna zajednica jednog dana ‘spoznati činjenicu da se neke stvari moraju vratiti u okvire Dejtonskog sporazuma’.
(VisokoIN/Fena)