Direktor Federalnog biroa za istraživanje (FBI) Robert Mueller rekao je da američka vlada čini sve što može kako bi privela „zviždača“ Edwarda Snowdena koji je svjetskim medijima odao obavještajne Sjedinjenih Američkih Država.
Mueller je na saslušanju Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma američkog Kongresa kazao da je Snowden, bivši radnik Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), nanio štetu nacionalnoj sigurnosti.
„Što se tiče osobe koja je priznala da je to objavila, ona je predmet kaznene istrage“, rekao je Mueller ne imenujući Snowdena.
„Poduzimamo sve potrebne korake kako bi priveli osobu odgovornu za ta otkrića.“
Direktor američke Nacionalne sigurnosne agencije Keith Alexander branio je programe praćenja online komunikacija, ističući da su zahvaljujući njima osujećene desetine terorističkih zavjera.
“Oni su pomogli u sprečavanju desetina terorističkih događaja”, rekao je u srijedu general Alexander na saslušanju koje je održano pred Komitetom za obavještajna pitanja američkog Senata, prenosi Al Jazeera.
General je podržao zaposlene koji su vodili ove programe, istakavši da su oni svoj posao obavljali “po zakonu, štiteći građanske slobode, privatnost i sigurnost”.
General Alexander je, međutim, rekao da agencija treba istražiti kako je Edward Snowden, službenik po ugovoru, sa relativno niskim činom, bio u mogućnosti doći do tako osjetljivih informacija kojima je omogućio da procure u javnost.
Ovaj proces “apsolutno mora da se istraži”, rekao je on.
Snowden (29), Amerikanac koji je radio za jednu privatnu firmu, a koju je angažova američki NSA, javno je u nedjelju preko britanskog lista Guardian saopćio da je on medijima dostavio podatke o internetskom špijuniranju koje provodi američka Vlada.
Guardian je nekoliko dana ranije, a zatim i Washington Post, objavio da američka sigurnosna agencija tajno, preko telekomunikacione kompanije Verizon, prikuplja podatke o svim pozivima koji se vrše u toj mreži u Americi.
Također, otkriven je i dokument prema kome američke vlasti u potpunosti prate internetsku mrežu i socijalne medije, čitajući sve poruke i e-mailove koji cirkulišu.
Američki predsjednik Barack Obama je potvrdio istinitost tih informacija, ali je sve branio borbom protiv terorizma, rekavši da nad tajnim programom postoji sudska i kongresna kontrola i da se time štite američki državljani od potencijalnih napada.
Snowden, koji je ubrzo nakon objavljivanja informacija u medijima napustio svoj dom na Havajima i otišao u Hong Kong, najavio je da će se boriti protiv mogućnosti da bude izručen SAD-u.
(VisokoIN)