Sa 6,6 milijardi maraka, koliko je iznosio na kraju 2011. godine javni dug Bosne i Hercegovine, do kraja prošle godine porastao je za oko 470 miliona KM te je iznosio 7,1 milijardu maraka. To su najnoviji podaci Ministarstva finansija i trezora BiH koje je objavila Centralna banka BiH.
Od toga država BiH najviše duguje Međunarodnom udruženju za razvoj (IDA). Ovoj organizaciji, koja se nalazi u sklopu grupacije Svjetske banke, BiH je na kraju prošle godine dugovala 1,7 milijardi maraka.
Naša zemlja godinu je okončala i sa skoro milijardu maraka duga prema Evropskoj investicijskoj banci (973,3 miliona KM) i Međunarodnom monetarnom fondu (950 miliona KM).
Višim sumama novca BiH je zaključno s krajem 2012. bila zadužena i u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (623,3 miliona), Svjetskoj banci, odnosno Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj (IBRD), što je prijašnji naziv za grupaciju Svjetske banke (675,7 miliona), Pariškom klubu (781,6 miliona)…
Dugovanja prema Svjetskoj banci, odnosno IBRD-u, odnose se na stari i novi dug, dok su obaveze prema Pariškom klubu odnose na dug koji je nastao prije 1992. godine.
Ekonomski stručnjak, prof. Izudin Kešetović, koji predaje predmet Upravljanje javnim dugom na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, kaže da ovakvi pokazatelji nisu nimalo optimistični.
– BiH ide prema bankrotstvu! Problem je kamata daleko više nego sama visina duga. Učešće vanjskog duga u GDP-u nije visoko, ali drugi aspekt je unutrašnji dug, jer se iz javnih preduzeća izvlači novac za javnu potrošnju. Treba nam snažan zaokret, jer ulazimo u dužničku krizu. Iako ne bih volio da budem prenosilac crnog scenarija, ljudi nisu svjesni da je to zaista tako – kazao je Kešetović.
Osim kod brojnih organizacija, BiH je zadužena i u Evropskoj razvojnoj banci, Evropskoj banci za obnovu i razvoj, Evropskoj komisiji, Međunarodnom fondu za razvoj poljoprivrede, Saudijskom razvojnom fondu, agencijama Japana i Kuvajta…
Među zemljama kojima BiH duguje nalaze se Austrija, Belgija, Portugal, Španija, Švedska…
(VisokoIN)