Današnja presuda na Trgovačkom sudu u Zagrebu u slučaju ‘Franak’, uplašila je sve banke i u BiH, koje su nelegalno i na štetu bh. građana, također svojevremeno izdavale kredite s valutnom klauzulom i vezale je za CHF.
Promptno je reagovala Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. u BiH koja je uputila ponudu za pokretanje arbitražnog postupka!
Njim bi se, navode iz ove banke, utvrdila zakonitost ugovora s valutnom klauzulom u CHF-u, odnosno valjanost valutne klauzule u CHF, u pravnom poretku FBiH. U saopćenju ove banke se, između ostalog, kaže:
‘Potaknuti kampanjom kojom se pokušava diskreditirati dugogodišnji rad Hypo banka nudi opciju arbitražnog rješavanja zakonitosti poslovanja s obzirom na valutnu klauzulu.
Kako su i klijenti u sporu i banka zainteresirani za brzo rješenje problema, na ovaj način bi se sistemski, a ne kroz svaku tužbu pojedinačno, odlučilo o problemu legitimnosti valutne klauzule, o međusobnim pravima i obavezama svih strana.
Kako banka i predstavnici Udruge imaju oprečna mišljenja o zakonitosti valutne klauzule, pokretanje arbitraže, koje je predviđeno Zakonom o parničnom postupku FBiH, nameće se kao kvalitetno rješenje.
Sami postupak bi vodili predsjednik i šest članova Arbitražnog suda izabrani uzajamnim dogovorom između Banke i Udruge.
Arbitražni sud bi donio odluku o sporu koja ima snagu pravosnažne sudske odluke i kakva god ona bila obje strane bi je morale poštovati. Odluka i mišljenje takvih arbitara bila bi obavezujuća za sve Sudove u BiH’, kaže se, između ostalog, u ovom saopćenju, piše Dnevni avaz.
Međutim, iz Hypo banke su ‘suptilno’ poručili i da će svi klijenti, koji izgube pojedinačne sporove protiv njih, imati dodatne troškove.
‘Sudski procesi u toku će trajati nekoliko godina uz neizvjestan sudski epilog, pri čemu vjerujemo kako ovi krediti ne krše zakonske odredbe, što potvrđuju kontrole regulatora.
Pored toga klijenti će, ukoliko pravosnažno izgube sporove na višim sudskim instancama, imati dodatne troškove za naknade advokatima i sudske troškove. Arbitraža bi ih poštedila ovakvih troškova.
Iako postoje dvije nepravomoćne sudske presude, jedna u korist klijenta i druga u korist banke, obje strane u sporu su svjesne činjenice da se procesi kroz žalbe nastavljaju na višim instancama te je vrlo vjerovatno da će Vrhovni sud morati dati svoje mišljenje’, poručili su iz ove banke.
Šta se dogodilo u Hrvatskoj
Danas je u Hrvatskoj donesena historijska presuda. Tamo je više od 100.000 hrvatskih korisnika kredita vezanih uz švicarski franak dobilo spor protiv osam hrvatskih banaka koji je pokrenula udruga Potrošač.
‘Banke su krive jer nisu utvrdile parametre izračuna kamatnih stopa te su to učinile na štetu potrošača. Rizik koji proizlazi iz kombinacije valutne klauzule i promjenjive kamatne stope uvećan je do granica koje ga čine potpuno neprihvatljivima’, kazao je sudija Dobronić.
Presudom Trgovačkog suda u Zagrebu banke su dužne Udruzi Franak platiti 441.875 kuna te preračunati glavnicu kredita u kune na dan sklapanja kredita uz fiksnu kamatnu stopu.
Sud je bankama zabranio da tako više postupaju. Potrošači pojedinačno mogu tražiti povrat novca.
Kako javljaju hrvatski mediji, sudija Radovan Dobronić presudu je objavio tačno godinu dana nakon nakon prvog pripremno ročišta po kolektivnoj tužbi protiv Zagrebačke, Privredne, Erste, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP, Splitske i Sberbanke.
(VisokoIN)