Pušenje nargile je isto toliko kobno za pluća kao pušenje cigareta, navodi se u jednoj novoj studiji objavljenoj u četvrtak. Iranski istraživači predvođeni Mohamadom Hoseinom Boskabadijem s univerziteta Mashad uporedili su respiratorne probleme tri grupe pušača. U jednoj je bilo 57 pušača nargila, u drugoj 30 pušača cigareta koji su duboko uvlačili dim i u trećoj 51 pušač koji je normalno uvlačio, koje su uporedili s grupom od 44 nepušača.
Testirajući ih dvije godine, ustanovili su da su prve dvije grupe najviše pogodli fenomeni kao što su respiratorno zviždanje, respiratorne smetnje i kašalj. Sve je to ustanovljeno kod normalnih pušača ali na manjem stupnju.
Respiratorne smetnje su primijećene kod 36,8 posto pušača nargila i kod 40 posto pušača cigareta koji su duboko uvlačili dim, dok je smetnje imalo i 29 posto onih koji su uvlačili “normalno” i 13 posto nepušača.
Rezultati objavljeni u naučnoj reviji Respirology u suprotnosti su s argumentima koje ističu branitelji nargila i koji smatraju da je nargila manje opasna jer filtrira toksine iz duhana.
Nargila se tradicionalno puši na Srednjem istoku i u Aziji, a posljednjih je godina postala popularna među omladinom na zapadu.
Prema jednoj studiji koju je 2005. godine izradila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), pušenje nargile oslobađa velike koncentracije toksične mješavine ugljen-monoksida, teških metala, kancerogenih hemijskih supstanci i nikotina u količini dovoljnoj da izazove ovisnost.
Za vrijeme jedne seanse, koja traje između 20 i 80 minuta, pušač nargile može inhalirati dim koji inhalira pušač kad popuši 100 cigareta ili više”, navodi se u studiji WHO-a.
(VisokoIN/Fena)