Oštre rasprave, kritike i uvrede obilježile su današnju vanrednu sjednicu federalnog Doma naroda na kojoj delegati treba da se izjasne po pitanju izglasavanja nepovjerenja Vladi FBiH, javio je novinar agencije Anadolija.
Predsjednik Kluba Bošnjaka Amir Zukić u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, današnju sjednicu ocjenio je događajem izvan predviđenih porcedura.
„Ova sjednica je mimo predviđenih procedura“, rekao je Zukić na početku sjednice međutim, nakon glasanja 12.vanredna sjednica je nastavljena. Zukić je zatražio i obraćanje ministara iz SDA, NSZB i HSP-a do čega je i došlo nakon konsultacija šefova klubova,
Glasalo se i o dnevnom redu sjednice koji je usvojen sa 35 glasova za, tri protiv i 13 suzdržanih.
Delegat iz Socijaldemokratske partije Aner Žuljević u svom obraćanju je iznio šest razloga za smjenu Vlade FBiH koje smo mogli čuti prije tri dana na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.
Prvi se obratio ministar razvoja, poduzetništva i obrta u Vladi FBiH Sanjin Halimović, koji je rekao da su možda djelovali mimo Ustava ali da im to nije bila namjera i ako jesu da to ne treba da utvrđuje ovaj dom.
Delegat iz HSP-a Josip Perić rekao je da “sve ono što se ne radi dobro neće ni završiti dobro”.
„Dok je ovako ustavno uređenje nema sreće u BiH“, dodao je on.
On je također rekao da ovaj dom nije “Dom građana niti stranaka” nego Dom naroda.
Delegat Naše stranke Peđa Kojović izjavio je da pitanje vitalnog interesa ne pokreće SDA nego Klub Bošnjaka koji čini 12 ljudi. On je kazao kako su protekle dvije godine prošle u “međustranačkim prepucavanjima”.
Na početku današnje sjednice verifikovan je i mandat delegatu iz reda srpskog naroda Marku Bosniću umjesto Darka Horvata koji je imenovan za ministra zdravlja Livanjskog kantona.
Predstavnički dom Parlamenta FBiH izglasao je 12. februara nepovjerenje Vladi Federacije BiH na inicijativu nove parlamentarne većine koju čine SDP, SBB, HDZ BiH i HDZ 1990.
Poslanici su tada prihvatili i zaključke, koje su predložila četiri kluba koja čine novu većinu, kojim je definisano da Vlada FBiH kojoj je izglasano nepovjerenje nastavlja raditi sa smanjenim ovlaštenjima što podrazumijeva ograničavanje rada Vlade samo na neophodne aktivnosti koje obezbjeđuju izvršavanje preuzetih međunarodnih obaveza i one koje su potrebne za funkcionisanje FBiH.
(VisokoIN/AA)