Građani Bosne i Hercegovine nedugo nakon najezde mušica koje su stigle iz Afrike, suočavaju se s novim neprilikama.Ovih dana u svim krajevima naše zemlje povećan je broj osolikih muha, koje se u najvećem broju pojavljuju na višim nadmorskim visinama.
Ovaj neuobičajeni insekt izgleda opasno, poput osa i pčela, ali osolike muhe nisu ni agresivne ni opasne po ljude. Kako tvrde stručnjaci, pojava velikog broja osolikih muha može biti povezana s najezdom mušica i zrakom koji dolazi iz Afrike, piše Dnevni avaz.
No, u Hitnoj pomoći Sarajevo kazali su da imaju povećan broj pacijenata s osipom kože od nekih čudnih mušica.
‘Nama nije poznato je li riječ o osolikim muhama ili nekoj drugoj vrsti. Samo znamo da imamo povećan broj pacijenata, koje upućujemo na Infektivnu kliniku KCUS-a’ – kazali su iz Hitne pomoći.
Također, i u drugim gradovima širom BiH povećan je broj pacijenata koji traže pomoć zbog osipa na koži.
Nihad Fejzić, dekan Veterinarskog fakulteta u Sarajevu, kazao je da je primjetan veći broj različitih insekata.
‘Očito je da im pogoduju visoke temperature i uistinu ih ima više nego prethodnih godina’ – kazao je Fejzić.
Uplašeni građani pozivali su Prirodno-matematički fakultet raspitujući se o najezdi ove vrste.
Biolog Suvad Lelo napomenuo je da su osolike muhe potpuno bezopasne i da nema nikakvih poveznica s patologijom čovjeka.
‘Malo kasni sezona, a s njom i izvori hrane’ – pojasnio je Lelo, potcrtavajući da nema razloga za paniku.
On je dalje kazao da ženke osolike muhe ostavljaju veliki broj jaja, od čega ih se obično izleže samo deset posto. No, u ovom slučaju, zbog suviška u prirodi, preživljava tri ili četiri puta više jedinki.
‘To se zove ekspolozija populacije, kada se enormno povećava broj jedinki. Ali, već naredne godine broj potomaka znatno će biti smanjen. Ova vrsta ima žalac koji služi samo za upozorenje. Njime ne mogu ni ubadati niti imaju otrov’ – dodao je Lelo.
Grad prijeti BiH, u Hitnoj po 600 ljudi
Posljedice vremenskih oscilacija i naglog pada temperature odrazile su se na bh. građane. Zdravstvenu pomoć traže i stari i mladi, zbog čega ljekari u ambulantama imaju pune ruke posla. Promjene najteže podnose srčani i moždani bolesnici.
Iz Hitne pomoći Sarajevo kazali su da su proteklih dana dnevno zbrinjavali više od 600 pacijenata te da očekuju da će taj broj porasti zbog vala zahladnjenja.
‘Građanima savjetujemo da se prilagode prirodi, s obzirom na to da nagle promjene izazivaju velike reakcije’ – kazali su iz Hitne pomoći.
Kako se saznaje, zbog osjetnog pada temperature moguće je i nevrijeme praćeno gradom, koji je izazvao ogromne štete u susjednoj Srbiji.
Očekuje se i temperaturna razlika od 18 stepeni u odnosu na dane vikenda.
(VisokoIN)