Udruženje BH novinari i Vijeće za štampu u BiH u saradnji s Omladinskom novinskom asocijacijom (ONA) i Asocijacijom srednjoškolaca u BiH danas su u Sarajevu obilježili Svjetski dan slobode medija, kampanjom Osvoji slobodu – budi odgovoran.
Socijalne i ekonomske teme
Generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić predstavila je istraživanje Novinarstvo, javno mnijenje i medijske slobode u BiH, u kojem su istaknute tri teme za koje javnost smatra da bi ih bh. novinari trebali više obrađivati.
„To su socijalne i ekonomske teme, kao i one koje se tiču svakodnevnog života građana”, kaže Rudić, dodajući da je javnost previše zaokupljena izvještajima s političkih skupova, nego samim analizama postupaka političara.
S jedne strane u BiH imamo sve institucije neophodne da štite prava novinara i medijske slobode, dok s druge imamo porast slučajeva kršenja prava novinara i prava na slobodu izražavanja.
„Prošle godine registrirana su 52 slučaja, među kojima je najviše fizičkih i verbalnih napada te kršenja prava iz radnog odnosa. Dakle tri elementarna uvjeta za slobodan i kvalitetan rad novinara su ugroženi u BiH i takva situacija se ponavlja u posljednjih šest, sedam godina”, rekla je Rudić.
Sloboda izražavanja
Prema rezultatima istraživanja javnost smatra političare i političke stranke glavnim kršiteljima novinarskih prava i medijskih sloboda. Zato je, ističe, važno da BiH preuzme odgovornost za zaštitu slobode izražavanja, a ne da državne institucije budu te koje će kršiti prava novinara i ugrožavati neovisnost uredničke politike.
Govoreći o temi Značaj medija u razvoju demokratskog pluralističkog društva u BiH, direktor Fondacije Friedrich Ebert Paul Pasch naglasio je da je slobodan pluralistički medij osnovan za slobodu medija i slobodu izražavanja.
„Sloboda izražavanja je jedna od najdragocjenijih prava novinara, koja potcrtava sve druge slobode i stvara osnovu za ljudsko dostojanstvo”, kazao je Pasch zaključivši da se radni uvjeti novinara u BiH moraju poboljšati, kao i osigurati sigurnost novinara.
„Također, moraju se osigurati nezavisnost medija, pogotovo javnih servisa. Nije prihvatljivo da se javni servisi zloupotrebljavaju u stranačke svrhe i mediji moraju biti slobodni od govora mržnje”, kaže Pasch.
Borba za slobodu specifična zadaća
Ljiljana Zurovac, izvršna direktorica Vijeća za štampu u BiH, naglasila je da je borba za slobodu medija u BiH veoma specifična zadaća svih onih koji rade u medijima. U BiH apsolutno je zagarantirana sloboda medija koju možemo upražnjavati sljedom svih zakona, ustava i konvencija o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, a također ne postoji niti jedan dokument koji zabranjuje slobodno izvještavanje.
„Upravo se takva neograničena, savršena sloboda olako prihvata i uzima „zdravo za gotovo”, budući da joj pristupamo bez odgovornosti. Zato nam se događa da imamo neprofesionalno izvještavanje u nekim medijima, gdje imamo i zloupotrebu te slobode, širenjem govora mržnje”, rekla je Zurovac.
Istakla je da javni servisi moraju biti zaista prisutni kao što jesu – vlasništvo građana BiH, odnosno raditi u interesu bh. građana, a ne u interesu političkih partija.
(VisokoIN/Fena)