Tužilaštvo BiH započelo je istragu o nezakonitostima i nepravilnostima prilikom procesa uništavanja municije i minsko-eksplozivnih sredstava, naoružanja i vojne opreme u Oružanim snagama i Ministarstvu odbrane BiH, potvrđeno je za “Dnevni avaz” u ovoj državnoj instituciji.
Tužilaštvo BiH je istragu pokrenulo na osnovu izvještaja Istražne komisije Parlamenta BiH koja je prije deset mjeseci predala Tužilaštvu BiH obimnu dokumentaciju ukazujući na nezakonite radnje i zloupotrebe službenih ovlaštenja visokopozicioniranih članova OS i MO BiH. Bit će saslušan i bivši ministar odbrane BiH Selmo Cikotić (SDA).
Predsjedavajuća Istražne komisije Dušanka Majkić rekla je za “Dnevni avaz” da je Istražna komisija utvrdila veliki broj zloupotreba.
“Komisija je pročešljala sedam registratora dokumenata, nakon čega smo došli do saznanja da Ministarstvo odbrane nije vršilo adekvatnu kontrolu. Utvrđeno je da su komercijalne firme uzimale naoružanje iz skladišta i da su ih naknadno dorađivali i izvozili, ali i da nema nikakvih tragova o uništavanju municije” – tvrdi Majkić.
Ona kaže da najveću odgovornost za brojne propuste snosi MO BiH na čijem je čelu četiri godine bio tadašnji ministar Cikotić.
“Danas su skladišta s naoružanjem prazna. Kad otvorite sanduke, nećete naći municiju. To je već pokazala istraga EUFOR-a. No, koliko su razmjere slučaja, znat će se kad se završi s prebrojavanjem. Ministarstvo odbrane BiH je jedino ministarstvo koje ima tako veliki broj rukovodilaca, a koje nije vodilo računa o vojnoj imovini, niti su šta poduzeli da je zaštite” – kaže Majkić.
Ustvrdila je da je “korupcija i kriminal koje caruju u redovima MO BiH za vrijeme mandata Cikotića dovedena do toga da su vojnike u misiji ISAF u Afganistanu poslali u pocijepanoj vojnoj opremi”.
“To je skandalozno. Morali smo uzimati čizme od stranaca, što je bila velika bruka. Tužilaštvo BiH konačno mora početi s podizanjem optužnica, nemaju više šta čekati” – rekla je Majkić.
S druge strane, bivši ministar odbrane Selmo Cikotić nije želio komentarisati optužbe.
“Mogu samo reći da su istražni postupci korisni za funkcionalnost bilo koje državne strukture, pa tako i MO BiH. Spreman sam da se odazovem svakom saslušanju ako me pozovu” – rekao je Cikotić.
Agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) podnijela je prošle godine Tužilaštvu BiH izvještaje protiv 11 osoba zbog osnovane sumnje da su u procesu rješavanja viškova naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava (MES) uništenjem ili delaboracijom počinili niz krivičnih djela. Policijski službenici SIPA-e su od 2010. do 2012. godine vršili provjere koje su se odnosile na nezakonitosti u procesu rješavanja viškova naoružanja koji su za potrebe MO i OS BiH rađeni u preduzećima ‘Pretis’ Vogošća i ‘Binas’ Bugojno.
11,5 tona eksploziva nestalo je iz “Pretisa”, a 20.000 tona nestabilne vojne municije još je neriješeno.
(VisokoIN)