Prema epidemiološkim istraživanjima, procjenjuje se da od aktivne epilepsije u evropskim zemljama boluje između 6 i 10 osoba na hiljadu stanovnika.
U BiH je oko 35.000 oboljelih građana od epilepsije, ističu iz Udruženja oboljelih od epilepsije, kao nevladine humanitarne organizacije kojoj je cilj pružanje pomoći i edukacija osobama oboljelih od ove bolesti, kao i onima koji su u posrednom i neposrednom kontaktu s oboljelima.
Prema podacima regionalnih centara, procjenjuje se da u Hrvatskoj od epilepsije boluje između 40 i 50 hiljada ljudi, a u svijetu, prema procjenama, od epilepsije boluje oko 50 miliona ljudi, a gotovo 80 posto oboljelih živi u zemljama u razvoju.
Epilepsija je bolest koja najčešće zahtijeva cjeloživotno liječenje, a oboljeli mogu posve normalno živjeti pridržavajući se liječničkih uputa.
Nažalost, postoje predrasude okoline prema toj bolesti, pa se oboljeli osjećaju nelagodno i ponekad taje svoju bolest jer nailaze na nerazumijevanje i izoliranost.
Epilepsija se može uspješno liječiti u 70 posto slučajeva.
Uzrok epilepsije u najvećem broju slučajeva ostaje nepoznat ili tek pretpostavljen (60 do 70 posto). Od poznatih uzroka najčešći je moždani udar (12 do 15 posto), tumori mozga (5 do 7 posto) i alkohol (5 do 6 posto). U 2 do 4 posto slučajeva epilepsije uzrok je prethodna povreda glave i mozga ili infekcija središnjeg živčanog sistema.
Oboljeli od ove bolesti su često iznimno kreativni. Naime, epilepsiju su imale i neke poznate osobe poput Charlesa Dickensa, Fjodora M. Dostojevskog, Agathe Christie i Alfreda Nobela.
(VisokoIN/Fena)